Zima zbliża się wielkimi krokami, a więc to najodpowiedniejszy moment, aby zadbać o prawidłowe zabezpieczenie domów i domków drewnianych. Dzięki temu na długo zachowają swoje piękno oraz funkcjonalność.

Zima to trudny i wymagający czas dla drewnianych konstrukcji. Bez właściwego zabezpieczenia są one narażone na niszczycielskie działanie mrozu, niskich temperatur oraz wilgoci. Nasz krótki poradnik podpowie Ci, jak poprawnie zabezpieczyć drewniany domek przed działaniem czynników atmosferycznych. Dowiesz się z niego także, jakich błędów unikać, by nie narazić domku na zniszczenie.

Spis treści: 

Dlaczego zabezpieczenie drewnianego domku jest tak ważne?

Drewno to wyjątkowo trwały surowiec, ale bez właściwych zabiegów konserwujących oraz stałej obserwacji zima może okazać się dla niego zabójcza. Jakie zagrożenia czekają zimą na drewniane domki?

Zimą Twój domek jest szczególnie narażony na niszczące działanie mrozu, wilgoci i zmiennych temperatur. Mogą one znacznie osłabić jego konstrukcję, a także doprowadzić do pęknięć, rozwarstwień czy deformacji drewna.

Zima to także ryzyko zamarznięcia wody w rurach. Może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Intensywne opady śniegu również mogą okazać się niebezpieczne dla drewnianej konstrukcji domku, ale również dla samej pokrywy dachu.

Zimowa aura to także silne wiatry, które mogą uszkodzić niewłaściwie zabezpieczone drzwi oraz okna.

Nie dasz rady przewidzieć, jakie warunki pogodowe zafunduje zima, zwłaszcza że w Polsce bywa ona ostatnimi laty wyjątkowo kapryśna i zmienna. Masz jednak wpływ na sposób ochrony domku przed jej niszczącym działaniem.

Zacznij od dokładnego przeglądu technicznego obiektu. Skup się na elewacji i sprawdź, czy nie ma w niej żadnych ubytków, pęknięć lub innych nawet drobnych uszkodzeń. Jeśli je zauważysz – zlikwiduj je natychmiast, a później zastosuj impregnat bądź inny środek ochronny.

Upewnij się również, czy rynna jest szczelna, czysta, sucha i pusta. Sprawdź także drożność przewodów kominowo-wentylacyjnych.

Wilgoć – główny wróg drewna

W sezonie zimowym zwiększa się wilgotność powietrza. To naturalne zjawisko, które stanowi poważne zagrożenie dla domku ogrodowego. Nadmierna wilgoć może spowodować, że na drewnianych elementach pojawi się grzyb lub pleśń. Mogą one spowodować osłabienie konstrukcji domku.

Pod wpływem nadmiernej wilgoci drewno może też zacząć gnić. Ponadto pleśń i grzyby są niebezpieczne dla zdrowia i mogą wywołać szereg poważnych chorób. Wilgoć może też uszkodzić meble i wszystkie zgromadzone w domku rzeczy.

Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, należy drewno zaimpregnować.

Impregnacja – pierwszy krok do zabezpieczenia drewnianego domku

Co to jest impregnacja drewna i jak ją prawidłowo przeprowadzić? Impregnacja drewna jest zabiegiem, który chroni domek przed wilgocią, ale nie tylko. Właściwie dobrany środek może też zabezpieczyć konstrukcję budynku przed opadami i szkodnikami.

Cały proces polega na wprowadzeniu do drewna substancji chemicznych, które stworzą warstwę ochronną. Impregnacja drewna wpływa też na trwałość tego materiału, a tym samym zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji na czynniki szkodliwe.

Jakie środki są najlepsze do przeprowadzenia tego zabiegu? Do Twojej dyspozycji są: środki chemiczne zawierające w składzie żywice syntetyczne, oleje, lakierobejce, środki grzybobójcze.

Najpopularniejsza metoda impregnowania polega na ręcznym dokładnym i starannym malowaniu drewnianych powierzchni. W ten sposób najczęściej nakładane są: bezbarwne oleje oraz kolorowe lakierobecje. Chronią one drewno przez okres od 1-3 lat.

Wybrany preparat można też nakładać metodą ciśnieniową. Ta metoda daje znacznie trwalsze rezultaty, które utrzymują się nawet do kilkudziesięciu lat.

Pamiętaj, aby zabieg przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych i zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu wybranego środka.

Może Cię zainteresować: Sekrety malowania drewna na zewnątrz - porady ekspertów

Drzwi i okna – w jakim stanie powinny być przed zimą?

Aby odpowiednio przygotować domek na zimę sama impregnacja to za mało. Ważna jest też konserwacja i zabezpieczenie okien i drzwi.

Czynność tę zacznij od starannego umycia okien. To pozwoli Ci jednocześnie na ocenę stanu uszczelek i okuć.

Jeżeli w Twoim domku okna też są drewniane, nie zapomnij o zabezpieczeniu ich profili mleczkiem do drewna. Preparat ten odświeży drewno, a jednocześnie usunie wszelkie mikropęknięcia. Tym sposobem zabezpieczysz domek przed mrozem i ponownie przed wilgocią. Okucia natomiast warto posmarować raz na rok wazeliną techniczną.

Drzwi do domku również dokładnie oczyść z kurzu i brudu – bo to doskonała pożywka dla szkodliwych mikroorganizmów. Sprawdź ich szczelność – w razie problemów wyreguluj zawiasy. Zabezpiecz ich powierzchnię przed wilgocią, stosując impregnat.

Możesz też dodatkowo docieplić drzwi za pomocą dodatkowej warstwy izolacji. Warto byś zainstalował też mechanizm antywłamaniowy. Opustoszałe domki ogrodowe stanowią łakomy kąsek dla złodziei.

Przed opuszczeniem domku zamknij dokładnie drzwi i okna. Dzięki temu zabezpieczysz je przed wiatrem.

Pamiętaj o przeglądzie dachu!

Kolejnym etapem właściwego przygotowania domku przed zimą jest przegląd dachu. Jeśli będzie nieszczelny, może przedostać się przez niego do domku wilgoć.

Sprawdź też stopień nachylenia dachu, to ważne, aby topniejący śnieg łatwiej spłynął z jego powierzchni. Jeśli w prognozach pogody usłyszysz o silnych opadach śniegu, koniecznie przyjedź do domku i usuń zalegający śnieg bądź zleć to specjalnej firmie świadczącej takie usługi.

Jakich błędów unikać, aby nie narazić domu z drewna na uszkodzenia?

Jeśli chcesz, aby przygotowania Twojego domku do zimy przyniosły oczekiwane efekty, unikaj tych najczęstszych błędów:

  • nieodpowiednia i niestarannie przeprowadzona impregnacja;
  • pozostawienie domku bez nadzoru i kontroli przez cały okres zimy;
  • zaniedbywanie dachu poprzez pozostawianie na nim zalegającego śniegu;
  • niewłaściwe zabezpieczenie drzwi i okien – samo ich staranne zamknięcie to za mało;
  • zbyt późne rozpoczęcie przygotowań – należy je zacząć jeszcze przed pierwszymi mrozami;
  • pozostawienie włączonej instalacji elektrycznej – należy ją całkowicie odłączyć na czas nieobecności w domku;
  • używanie zbyt silnych środków chemicznych – mogą one uszkodzić strukturę drewna i tym samym wywołać odwrotne do zamierzonych skutki.

Może Cię zainteresować: Dom drewniany czy murowany - który dom na działce jest dla Ciebie?

Pamiętaj również o odpowiednim przechowywaniu i konserwacji mebli ogrodowych!

Jeśli w przestrzeni ogrodowej Twojego domku znajdują się również drewniane meble ogrodowe, nie zapomnij też o ich zabezpieczeniu.

Masz składzik lub garaż? Możesz je tam przechować. Wcześniej dokładnie je odkurz, a następnie wyczyść na mokro, używając miękkiej ściereczki i delikatnego detergentu.

Zanim przeniesiesz je do chłodnego, ale suchego miejsca lub umieścisz w pokrowcach na meble ogrodowe, upewnij się, że dobrze wyschły. Mokre meble mogą zaśniedzieć. Może też rozwinąć się na nich pleśń. Sprawdź również ich stan i napraw ewentualne usterki. Nienadające się do naprawy meble ogrodowe usuń z działki.

Podsumowanie

Mimo iż drewno to wyjątkowo trwały surowiec, wymaga ono szczególnej ochrony przed zimą. Odpowiednie zabezpieczenie poszczególnych jego elementów oraz całej konstrukcji ma kluczowe znaczenie dla trwałości i estetyki domku.

Dokładny przegląd całego obiektu, regularna konserwacja i właściwe zabezpieczenie przed wilgocią, niskimi temperaturami oraz mrozem to najważniejsze kroki, jakie musisz podjąć w tym kierunku.

Nie zapominaj też, by co jakiś czas przyjeżdżać przez całą zimę do domku i sprawdzać jego stan oraz odśnieżyć dach. Włącz wtedy również ogrzewanie, aby zadbać o właściwą cyrkulację wewnątrz domku i lepiej ustrzec budynek przed wpływem wilgoci. Tym sposobem przedłużysz żywotność domku, a przede wszystkim zapobiegniesz jego ewentualnym uszkodzeniom i będziesz cieszyć się jego pięknem przez długie lata.