Deski tarasowe to jedno z najestetyczniejszych pokryć balkonów i tarasów. Mogą być kompozytowe albo drewniane. Druga opcja jest bardziej wytworna, a ponadto przyjazna środowisku.

Aby taras z drewnianych desek wyglądał pięknie i służył długo, należy go regularnie impregnować. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważny zabieg i jak prawidłowo go przeprowadzić.

Spis treści: 

Znaczenie prawidłowej impregnacji i konserwacji elementów drewnianych

Drewno to materiał szlachetny, elegancki i ponadczasowy. Taras czy balkon wykończony deską to rozwiązanie, które przez wiele lat będzie wyglądać świetnie i z pewnością nie wyjdzie z mody. Jest jednak jeden warunek – musi być odpowiednio zabezpieczone.

Dlaczego to tak ważne? Impregnacja drewnianych desek:

  • chroni przed promieniowaniem UV, insektami oraz wilgocią,
  • chroni przed korozją biologiczną, czyli niszczeniem drewna wskutek działania czynników biologicznych takich jak pleśń i grzyby,
  • wzmacnia strukturę drewna, dzięki czemu jest ono bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania powstające na skutek przesuwania mebli czy donic,
  • nadaje drewnu elegancki połysk, który poprawia walory estetyczne tarasu,
  • powoduje, że deski tarasowe są łatwiejsze w czyszczeniu, gdyż w mniejszym stopniu chłoną kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza.

Taras, który nie jest regularnie i dokładnie impregnowany staje się nie tylko nieestetyczny, poszarzały i bez połysku. Głównym problemem jest jego szybsze niszczenie, które sprawia, że po kilku latach (a czasem nawet szybciej) nadaje się do wymiany.

Sprawdź również: Podłoga na tarasie – jakie mamy możliwości wyboru materiałów?

Impregnacja desek tarasowych – kluczowe aspekty

Jeśli chcesz, żeby impregnacja desek przyniosła pożądane efekty, musisz przeprowadzać ją regularnie, pamiętając o właściwej kolejności prac.

Olejowanie należy przeprowadzać w ciepłym, najlepiej bezwietrznym dniu – nie ma wtedy obawy, że deski zostaną zanieczyszczone kurzem czy pyłem z powietrza.

Jak wygląda proces olejowania krok po kroku?

Czyszczenie

Zanim weźmiesz się za olejowanie, niezbędne będzie dokładne oczyszczenie desek. Z drewna trzeba usunąć zalegający na nim kurz i brud.

Standardowe zabrudzenia zwykle da się wyczyścić wodą i mydłem. Silniejsze preparaty czyszczące zostaw na sytuacje, gdy na tarasie pojawią się naprawdę trudne do usunięcia zabrudzenia.

Mycie tarasu należy zaplanować tak, aby swobodnie mógł wyschnąć – najlepiej wziąć się za to rano. Olej powinno się nakładać jedynie na dobrze wysuszony materiał!

Impregnacja

To bardzo ważny etap, szczególnie gdy deski mają już swoje lata i wymagają zeszlifowania i usunięcia starych powłok. Deski należy impregnować również wtedy, gdy są wykonane z drzewa rodzimego takiego jak sosna, modrzew czy świerk.

Do tego etapu najlepiej jest zastosować bezbarwny preparat, dzięki któremu deski będą odporne na korozję biologiczną.

Olejowanie

Gdy drewno zostanie wyczyszczone, wysuszone i zaimpregnowane, można zabierać się za olejowanie. Przeznaczony do tego celu olej rozprowadza się szerokim pędzlem, pilnując, by zabezpieczyć również wszelkie zakamarki, łączenia i krańce desek.

Olej należy nakładać niezbyt grubymi warstwami, a po upływie określonego czasu należy zebrać nadmiar preparatu.

Suszenie

Po nałożeniu ostatecznej warstwy oleju należy pozostawić taras do wyschnięcia. Zwykle zajmuje to około 2 dni. W tym czasie nie wolno ustawiać na nim żadnych mebli ani z niego korzystać.

Jak często należy impregnować taras? Specjaliści zalecają, by pierwsze olejowanie przeprowadzić jeszcze przed ułożeniem desek. Później zabieg warto przeprowadzać 1-2 razy do roku w zależności od tego, jak bardzo taras jest narażony na działanie wilgoci czy słońca.

Może Cię zainteresować: Czy deska tarasowa nadaje się na balkon?

Rodzaje impregnatów – czyli czym impregnować drewniany taras?

Do zabezpieczenia drewna należy wybrać przeznaczony do tego celu, wysokojakościowy preparat. Środek musi być dopasowany do rodzaju drewna: egzotycznego lub rodzimego.

Czym można impregnować deski?

Najczęściej w tym celu stosuje się oleje, które nie tylko osiadają na powierzchni desek, ale wnikają w ich głębsze warstwy, dzięki czemu dokładnie je zabezpieczają.

Innym środkiem wykorzystywanym do zabezpieczania drewna są lakiery. To malarskie środki rozpuszczalnikowe albo wodorozcieńczalne, które nie wnikają w głąb drewna, a jedynie tworzą na jego powierzchni przezroczystą lub półprzezroczystą powłokę. Jest ona odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne.

Alternatywą dla olejów i lakierów jest lakierobejca. To preparat impregnująco-dekoracyjny będący połączeniem lakieru do drewna z pigmentem. Ze względu na zawartość barwników podkreśla naturalny rysunek słojów i nieco zmienia kolor drewna.

Lakierobejca zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i mikroorganizmami, jednak jest mniej trwała niż bezbarwny lakier. Jeśli więc zależy Ci na zmianie koloru desek tarasowych, warto położyć najpierw lakierobejcę, a na nią dodatkową warstwę lakieru.

Drewno można zabezpieczać również woskiem. To substancja stała pochodzenia naturalnego. Najczęściej jest produkowany na bazie wosku pszczelego. Na drewnie tworzy cienką i nieprzepuszczającą wody warstwę ochronną.

Wosk może być bezbarwny, jak i wzbogacony pigmentami. Najlepsze efekty przy zabezpieczaniu drewna uzyskuje się, stosując wosk w połączeniu w wnikającym w deski olejem.

Olejowanie drewna tarasowego - dlaczego warto?

Olejowanie drewna to sposób zabezpieczania desek mający najdłuższą tradycję, jeśli chodzi o konserwację powierzchni drewnianych. Dlaczego warto postawić właśnie na preparat olejowy?

Olej wnika w głąb desek, dzięki czemu zabezpiecza je znacznie lepiej niż lakiery czy inne środki, które tworzą warstwę ochronną wyłącznie powierzchniowo.

Olej zostawia przyjemną w dotyku powłokę i nie zmienia naturalnej struktury drewna.

Drewno zabezpieczone olejem nie łuszczy się i nie pęka, jak to się zdarza po pokryciu desek lakierem.

Duży wybór olejów pozwala na uzyskanie pożądanego efektu. Preparaty olejowe mogą być zupełnie przezroczyste, ale i nadawać delikatny kolor.

Olejowanie rekomendowane jest jako najlepsza ochrona podłóg drewnianych, szczególnie wykonanych z twardego drewna egzotycznego i niektórych rodzimych gatunków, np. dębu czy jesionu. Lakierobejce oraz lakiery nie zapewniają aż tak doskonałej ochrony powierzchniom narażonym na ścieranie czy inne uszkodzenia mechaniczne.