Współcześnie trudno sobie wyobrazić domy mieszkalne, domki letniskowe, garaże i inne obiekty bez instalacji elektrycznej. Prąd jest niezbędny, aby w pełni z nich korzystać.

W budynku drewnianym należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Instalacje przewodów elektrycznych najlepiej powierzyć doświadczonym elektrykom, którzy zadbają o każdy najmniejszy szczegół tego procesu.

Jak położyć instalację elektryczną w drewnianym domku letniskowym?

Drewno jest materiałem łatwopalnym. W związku z tym, w budynkach o konstrukcji szkieletowej, a do takiej zaliczane są drewniane domki letniskowe, trzeba wszystko dokładnie zaplanować.

Poza tym należy zadbać o właściwą izolację i mocowanie. Bardzo istotne jest to, aby wykonanie całej instalacji zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu prawa budowlanego.

Warto w tym miejscu podkreślić, że przepisy nie narzucają dokładnie, jak taka instalacja powinna być przeprowadzona, czy w wersji natynkowej, czy podtynkowej. Nie ma również obowiązku prowadzenia instalacji w rurkach lub kanałach instalacyjnych.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku określa jedynie, że w domach drewnianych zabronione jest instalowanie opraw oświetleniowych oraz osprzętu instalacji elektrycznych takiego jak wyłączniki, przełączniki, gniazda wtyczkowe, bezpośrednio na podłożu palnym.

Wiele osób zastanawia się, jak poprowadzić instalację elektryczną w domach drewnianych. Czy są jakieś zasadnicze różnice, pomiędzy tą w budynkach murowanych? Powinna ona przebiegać tak samo, jak w tradycyjnych obiektach użytkowych. Ważne, aby została zamontowana i podłączona w sposób bezpieczny.

Należy pamiętać, że decyzję o podłączeniu do sieci energetycznej, wydaje rejonowy zakład energetyki. To ich pracownicy określają, w którym miejscu powinien znaleźć się licznik, główne bezpieczniki i centralna rozdzielnica, którą potocznie nazywa się szafką rozdzielczą. Zaleca się, aby była montowana w pobliżu drzwi wejściowych do budynku.

Jak zaplanować instalację elektryczną w domku letniskowym?

W domach letniskowych można prowadzić instalację pod podłogą. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że rurki, wszystkie przyłącza będą umieszczone na ścianach.

Planując cały proces wcześniej, należy określić potrzebną ilość gniazdek wtyczkowych, łączników, wypustów oświetleniowych i obwodów do większych odbiorników energii.

Trzeba pamiętać, że elementy drewniane, nawet te impregnowane, będą stopniowo się nagrzewać w danym obwodzie. W związku z tym lepiej unikać sytuacji, że większość zostanie podłączona do jednego obwodu. Warto podzielić ilość odbiorników i zaplanować dodatkowe obwody w różnych częściach budynku. Oczywiście  tak, aby były w pełni funkcjonalne.

Jest jeszcze kilka ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • zabezpieczenie instalacji,
  • właściwy sposób wykonania instalacji gniazd, opraw i łączników,
  • właściwy dobór i sposób łączenia przewodów (zgodnie z normą PN-IEC 60364-5-523),
  • instalację najlepiej wykonać przewodami 3 oraz 5 żyłowymi.

Obwody wewnętrzne

W tradycyjnych domach mieszkalnych, dokonując wszelkich pomiarów, instalator zaleca wydzielenie dwóch osobnych obwodów. Pierwszy odpowiada za oświetlenie. Drugi z kolei za gniazda wtykowe. Coraz częściej stosuje się także osobne obwody na zasilanie zewnętrzne czy ogrodowe. W domkach letniskowych również należy zastosować, co najmniej dwa obwody wewnętrzne.

Dlaczego warto zastosować taką instalację? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli dojdzie do zwarcia prądu w jednym obwodzie, to drugi będzie w pełni sprawny. Każdy z tych obwodów dodatkowo jest chroniony specjalnym bezpiecznikiem. Umieszczany jest on w tablicy rozdzielczej. W razie awarii, prąd zostanie odcięty wyłącznie w obrębie danego obwodu.

Czytaj rówież: Fundament pod domek letniskowy

Kable na wierzchu

Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem w drewnianych domach jest prowadzenie kabli po zewnętrznych stronach ścian. Niektórzy kable umieszczają pod listwami podłogowymi.

Na ścianach montuje się je przy pomocy specjalnych uchwytów. Decydując się na tego rodzaju instalacje, trzeba pamiętać o jednej, istotnej kwestii. Pod żadnym pozorem nie jest dopuszczalne stosowanie gwoździ.

Wskazane jest z kolei, aby połączenia przewodów znajdowały się  w puszkach rozgałęźnych. W przypadku rozprowadzenia kabli na zewnątrz, trzeba pamiętać, że gniazdka i włączniki będą także widoczne. Przedstawiony tutaj sposób instalacji elektrycznej można zastosować także w domach z bali.

Kable w ścianach

Istnieje drugi sposób na poprowadzenie kabli – w ścianach. Jest to możliwe pod warunkiem, że ściany po instalacji elektrycznej będą wyłożone płytami gipsowo-kartonowymi. W peszel, czyli w bardzo elastycznych rurkach instalacyjnych, umieszcza się przewody. Dopuszcza się także przewody w podwójnej izolacji.

Natomiast gniazda i wyłączniki montuje się w specjalnych puszkach, które są przeznaczone do mocowania w ścianach gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych.

Czytaj rówież: Domek na działce rod

Osprzęt

Do osprzętu zalicza się gniazdka, wyłączniki i puszki rozgałęźne. Wszystkie te elementy należy dobrze dokręcać i montować. To ważne, aby nie doszło do ich przegrzania. Elektrycy polecają, aby osprzęt na drewnianych materiałach montować na podkładkach z blachy.

Jaki jest tego powód? W momencie wyłączania prądu, powstająca iskra odbije się od metalowej blaszki. Brak tego metalowego elementu, mógłby doprowadzić do ewentualnego zagrożenia pożarowego. Tego typu rozwiązanie stosuje się w celu dodatkowej ochrony przeciwpożarowej.

Planując instalację elektryczną w domku letniskowym, można oczywiście przeprowadzić ją samodzielnie. Jednak w celu bezpieczeństwa, lepiej będzie powierzyć to zlecenie profesjonalistom, czyli instalatorom, którzy mają stosowną wiedzę, umiejętności i doświadczenie z zakresu instalacji elektrycznych.