Sezonowanie drewna opałowego lub konstrukcyjnego to proces, który musi przebiegać w odpowiednich warunkach. Nieprawidłowe składowanie drewna, bez ochrony przed wilgocią może spowodować, że pogorszy się jego jakość lub straci wartość opałową.

Sposób przechowywania drewna jest w dużej mierze uzależniony od tego, jakiego rodzaju drewno posiadamy oraz w jakim celu je składujemy. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego odpowiednie magazynowanie drewna jest tak istotne, jak prawidłowo sezonować drewno konstrukcyjne, a jak opałowe oraz jak skutecznie suszyć drewno.

Spis treści

  1. Dlaczego właściwe magazynowanie drewna jest takie ważne?
  2. Proces sezonowania drewna – kiedy i jak to robić?
  3. Suszenie drewna - jak to zrobić efektywnie?
  4. Jak składować drewno opałowe do kominka, aby było gotowe na zimowe wieczory?

Dlaczego właściwe magazynowanie drewna jest takie ważne?

Drewno konstrukcyjne oraz przeznaczone do wytwarzania mebli musi posiadać określoną wilgotność techniczną. 1 metr sześcienny surowego drewna zawiera około 150-200 litrów wody. To bardzo dużo.

Dlatego zanim surowiec zostanie wykorzystany, musi przejść proces schnięcia, by osiągnąć pożądany poziom wilgotności, a następnie we właściwy sposób magazynowany. Aby drewno konstrukcyjne miało konkretne właściwości przydatne w budowlance, musi mieć zawartość wody na poziomie nie większym niż 20%

Nieprawidłowe magazynowanie sprawia, że drewno konstrukcyjne nabywa wad technicznych. Najczęściej dochodzi do wystąpienia sinizny drewna, pojawienia się owadów, plam oraz pęknięć na powierzchni.

Takie drewno traci na walorach estetycznych, jest mniej wytrzymałe, a przy jego obróbce zwiększa się ilość odpadów. Z kolei odpowiednio osuszone i zmagazynowane stanowi materiał najwyższej jakości, o dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia.

Jeśli chodzi o drewno kominkowe, czyli opałowe, jego odpowiednie przechowywanie ma ścisły związek z tym, jak będzie się ono rozpalać oraz jak długo utrzyma ciepło w domu.

Drewno na opał, które zawilgotnieje, nie chce się palić, co może być bardzo uciążliwe w okresie grzewczym. Poza tym mokre drewno jest bardziej narażone na atak owadów i innych szkodników, a także pleśni, która szybko rozprzestrzeni się po całym składzie drewna. Z tego względu jest to niezwykle istotne, by wysuszyć drewno w odpowiednich warunkach.

Proces sezonowania drewna – kiedy i jak to robić?

Sezonowanie drewna opałowego to proces, który należy rozpocząć na długo przed okresem zimowym. Świeżo ścięte drzewo nie nadaje się do spalania w kominku czy piecu. Dlatego takie drewno musi być sezonowane, gdyż w tym czasie ulega wysuszeniu.

Magazynowanie drewna polega na składowaniu go w odpowiednich warunkach, czyli temperaturze i wilgotności powietrza, przez okres co najmniej roku do nawet 3 lat. Jeżeli drewno jest właściwie ułożone, może bezpiecznie przeleżeć nawet przez dłuższy czas.

W zależności od gatunku drzewa i jego poziomu wilgotności pozyskane z niego drewno schnie w różnym tempie. Na przykład drewno sosnowe potrzebuje około 18 miesięcy, by uzyskać odpowiedni poziom wilgotności, ale drewno dębowe potrzebuje nawet dwa razy więcej czasu.

Drewno konstrukcyjne przeznaczone do sprzedaży musi być składowane w staranny sposób, by nie straciło swoich właściwości technicznych. Najważniejsze jest to, by desek lub tarcicy nie kłaść bezpośrednio na ziemi.

Musi być ono ułożone w tak zwane sztaple, czyli "kostki". Poza tym podłoże, na którym drewno ma być składowane nie może posiadać nierówności. W przeciwnym razie nierównomierne obciążenie spowoduje, że drewno będzie się wyginać i wypaczać.

Należy przygotować podstawę z legarów, czyli drewnianych lub betonowych słupków. Kilkucentymetrowa przerwa między podłożem, a pierwszymi deskami zapewnia odpowiedni przepływ powietrza.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed wilgocią i wypaczeniem są specjalne przekładki w formie listew o grubości minimum 25 mm. Układa się je naprzemiennie z deskami z równymi odstępami.

Tak składowane drewno konstrukcyjne powinno być od góry przykryte plandeką lub daszkiem. Ochroni on drewno magazynowane na świeżym powietrzu przed opadami, nadmiernym nasłonecznieniem czy wiatrem.

Suszenie drewna - jak to zrobić efektywnie?

Suszenie drewna kominkowego na świeżym powietrzu to proces, który jest w dużej mierze uwarunkowany pogodą. Jeżeli jest deszczowa, będzie trwał dłużej, jeśli natomiast słoneczna i wietrzna - krócej. Naturalne suszenie drewna pozwala uniknąć efektu zbyt szybkiego wysuszenia, co skutkuje pękaniem drewna.

Ściętego drewna nie należy układać bezpośrednio na ziemi. Podłoże trzeba zabezpieczyć, by szczapy nie złapały wilgoci czy pleśni. Należy ułożyć drewno korą do góry, w taki sposób, by zapewniać cyrkulację powietrza, co sprawi, że wilgotność drewna będzie utrzymywać się na stałym poziomie.

Odpowiednio suche drewno ma jaśniejszy i bardziej jednolity kolor niż drewno wilgotne. Jest lżejsze od drewna mokrego. W dotyku jest bardziej chropowate oraz rozpada się na drobniejsze kawałki. Suche drewno można z łatwością złamać, bez kruszenia, podczas gdy mokre trudniej się łamie i kruszy.

Jak składować drewno opałowe do kominka, aby było gotowe na zimowe wieczory?

Sezonowanie drewna do kominka, którym chcemy palić w okresie zim.owym, wymaga odpowiedniego przygotowania. Najlepszym sposobem są specjalne drewutnie, czy wiaty garażowe, które zapewniają ochronę przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi, cyrkulację powietrza oraz wentylację. Tego rodzaju gotowe drewniane konstrukcje znajdziesz w ofercie naszego sklepu. 

Składując drewno w drewutni lub pod wiatą, warto dodatkowo je czymś przykryć, na przykład specjalną folią lub zapakować w worki raszlowe. Będzie to dodatkowa ochrona przed wilgocią.

Składując drewno zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi zarówno warunków sezonowania, jak i sposobu układania drewna, możemy mieć pewność, że będzie ono odpowiednio wysuszone i doskonale spełni swoją rolę - czy chodzi o drewno konstrukcyjne czy opałowe.

Może Cię zainteresować: Budowa i aranżacja drewutni na drzewo w ogrodzie - poradnik