W polskich gospodarstwach domowych i ogrodach spotykamy coraz więcej domków drewnianych oraz altanek. Decydując się na zakup elementów do aranżacji małej architektury, wyprodukowanych z tego naturalnego materiału, trzeba wziąć pod uwagę ich systematyczną konserwację.

Drewno znacznie szybciej ulega zniszczeniu. Podpowiadamy więc, w jaki sposób pielęgnować drewniane ozdoby w ogrodzie oraz domki letniskowe.

Dlaczego należy impregnować drewno w domkach ogrodowych i altankach?

Impregnacja drewna jest bardzo ważna. Domek ogrodowy, drewniany domek dla dzieci czy altana przez cały rok są narażone na dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne. Opady deszczu, śniegu, wiatr, mróz i promienie słoneczne wpływają na stopniowe niszczenie tego ekologicznego materiału.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, zabezpieczamy drewno przed wspomnianymi czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo konserwacja drewnianych elementów chroni budowle przed naturalnymi szkodnikami, takimi jak korniki, grzyby oraz pleśnie.

Co więcej, niezabezpieczone drewno po prostu szybciej się starzeje. Do tego może wystąpić sinizna, czyli wada drewna polegająca na wystąpieniu zabarwień i smug na drewnianych elementach. Plamy mogą przybierać różne rozmiary, kształty i kolory.

Dbając o właściwą konserwację altany ogrodowej czy drewnianego domku, w znaczącym stopniu podnosimy również właściwości ognioodporne drewna.

Dlatego tak ważna jest systematyczna impregnacja, dzięki której przedłużymy żywotność tego naturalnego surowca. Poza tym zapewnimy drewnianym budynkom piękny wygląd na długie lata.

Jak zaimpregnować drewno domku lub altanki ogrodowej?

Impregnacja drewna nie jest trudna. Można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy zakupić odpowiednie narzędzia oraz preparaty. Co więcej, malowanie starej altany albo domku ogrodowego może być świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną lub znajomymi.

Jak pomalować domek na działce? Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Trzeba pozbyć się resztek starej farby lub impregnatu. W dalszej kolejności, usunąć wszystkie ubytki.

Natomiast jeśli zauważymy ogniska pleśni lub grzyba, trzeba zastosować środki grzybobójcze. Następnie należy przeprowadzić proces odtłuszczania, przemywając powierzchnię benzyną ekstrakcyjną, ewentualnie lakową.

Kolejny krok to gruntowanie. Spora grupa osób pomija ten etap, uważając go za zbędny. Co prawda, wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale dzięki temu stosujemy dodatkową ochronę dla drewna. Ponadto po gruntowaniu, nakładana farba będzie znacznie lepiej przylegać do powierzchni.

Ostatni etap to nakładanie warstwy wierzchniej. Można do tego wykorzystać pędzle, wałki, szpatułki, szmatki lub natrysk. Należy pamiętać, aby poszczególne warstwy impregnatu lub farby do altany nakładać równomiernie. W celu uzyskania pełnego pokrycia, zaleca się co najmniej dwukrotne malowanie, z zachowaniem odstępu czasowego.

Czym malować altanę lub domek?

Na rynku dostępnych jest kilka preparatów, które świetnie sprawdzają się do konserwacji drewna. Do tej grupy należą:

 • olej,
 • impregnat,
 • lakier,
 • lakierobejca,
 • lazura.

Wiele osób zastanawia się, czym pomalować drewniany domek? Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Jeśli chcemy zadbać o właściwą ochronę drewna, to świetnie sprawdzi się lazura. Jest dostępna w kilku kolorach, chroni przed pleśnią, grzybami i sinizną oraz promieniowaniami UV.

Natomiast jeśli zależy nam, aby poza aspektem ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, wyeksponować słoje, lepiej wybrać olej do drewna. Głęboko wnika w drewno, nie łuszczy się i stanowi bardzo dobrą barierę przed wodą. Śmiało można powiedzieć, że odpycha wodę od drewna.

Zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować altankę? W sprzedaży dostępny jest między innymi impregnat Vidaron, zapewniający 6 lat gwarancji skutecznej ochrony. Można go zakupić w kilku wariantach kolorystycznych:

 • sosna złocista,
 • robinia akacjowa,
 • orzech włoski,
 • teak naturalny,
 • mahoń amerykański,
 • sekwoja kalifornijska,
 • palisander królewski,
 • palisander indyjski,
 • wenge afrykańskie,
 • heban brazylijski,
 • świerk tatrzański,
 • cedr czerwony,
 • klon kanadyjski,
 • mahoń szlachetny,
 • bezbarwny.

Drewno to wyjątkowy materiał, o który trzeba właściwie dbać. Specjaliści zalecają, aby impregnację domków drewnianych przeprowadzić od razu po wybudowaniu.

Dobrze jest, aby w trakcie pierwszych lat, proces został wykonany trzy razy – po wybudowaniu, po pół roku, po roku. Kolejne warstwy można nałożyć dopiero po kilku latach.

Jak wybrać dobry impregnat lub farbę do drewna?

Bardzo ważne jest, aby wybierać impregnaty, które mają w składzie przewagę naturalnych składników. Dzięki temu chronimy drewno przed pleśnią i gniciem. Do tego na długie lata zachowamy szlachetny i naturalny wygląd naszego drewna.

W naszym sklepie Wood & Play w sprzedaży posiadamy naturalne preparaty do konserwacji drewna. Kompleksowo zabezpieczają drewno zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dzięki ich właściwemu zastosowaniu, mamy gwarancję, że drewniane meble, altany ogrodowe, drewniane domki dla dzieci będą odporne na różne czynniki atmosferyczne oraz biologiczne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą środków ochrony i impregnacji. W razie pytań i wątpliwości służymy pomocą!