Co zrobić, gdy za płotem masz wścibskiego sąsiada? Możesz się go po prostu pozbyć i… Postawić solidne ogrodzenie drewniane, betonowe lub gabionowe - wybór należy do Ciebie.

Spojrzenia ciekawskich przechodniów lub wścibskich sąsiadów powodują, że na własnej posesji czujesz się jak na planie zdjęciowym? Sprawdź, jak możesz się od nich odciąć i zapewnić sobie nieco prywatności. Poznaj najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń i wybierz to, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Spis treści: 

Powody, dla których warto odgrodzić się od sąsiada

Postawienie solidnego ogrodzenia między swoją a sąsiednią posesją nie jest wyrazem samolubstwa, a konieczność. Dlaczego?

Odgrodzenie się od sąsiada to przede wszystkim sposób na zapewnienie sobie swobody i prywatności na własnej posesji. Sprzyja to zachowaniu naszego dobrego samopoczucia. Warto stworzyć sobie warunki do tego, aby móc we własnym ogrodzie pobyć w samotności lub jedynie w gronie najbliższych. Szczelny płot nam to gwarantuje.

Zbudowanie solidnego ogrodzenia, za którym będziemy niewidoczni dla innych, to także sposób na stworzenie własnego azylu. To z kolei stwarza idealne warunki dla naszego komfortu psychicznego. Nie musimy bowiem martwić się o to, jak inni ocenią nasz sposób na zabawę, odpoczynek, pracę czy relaks we własnym ogrodzie.

Solidne ogrodzenie, które utrudni innym zaglądanie na naszą posesję, wpływa też na zwiększenie poczucia naszego bezpieczeństwa. Drewniany czy murowany płot, przez który niewiele widać, utrudni ocenę, czy na naszej posesji znajduje się coś, co warto ukraść. Bezpieczny będzie nie tylko nasz dobytek, ale i dzieci oraz zwierzęta.

Odgrodzić się od sąsiada - ale czym?

Już wiesz, jak wiele korzyści może przynieść Ci skuteczne odgrodzenie się od sąsiada, nawet tego najbardziej lubianego. Pytanie, z czego najlepiej stworzyć takie ogrodzenie, aby było funkcjonalne i estetyczne zarazem? Wybór jest naprawdę spory.

Możesz zasłonić się przed innymi, stawiając naturalne ogrodzenie wykonane z bluszczu lub krzewów. Możesz zainwestować w bardzo dekoracyjne ogrodzenie z drewna sosnowego lub innego. Możesz również osłonić się przed innymi, stawiając panele ogrodzeniowe lub betonowy płot.

Jeżeli Twoja posesja jest duża i przestronna to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie ogrodzenie gabionowe.

Jakie ogrodzenie wybrać do posesji? Drewniany płot, betonowy czy gabionowy?

Wybierając materiał na swoje ogrodzenie, musisz wziąć pod uwagę własne potrzeby, jak i upodobania. Poznaj popularne rozwiązania oraz ich zalety.

Ogrodzenie betonowe

Plusy:

 • Jest solidne, trwałe oraz odporne na wpływ czynników zewnętrznych.
 • Może stanowić barierę dźwiękochłonną.
 • Można je dostosować do stylu budynku mieszkalnego.

Minusy:

 • Jest dość drogą inwestycją.
 • Nie nadaje się do samodzielnego wykonania – co również generuje dodatkowe koszty.
 • Estetyka pasuje głównie do nowoczesnych budynków.


Ogrodzenie gabionowe (może być wypełnione żwirem lub kamieniami)

Zalety:

 • Jego konstrukcja utrudnia sforsowanie, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa właścicieli posesji.
 • Ma ozdobny charakter.
 • Zapewnia izolację od hałasu z ulicy.

Minusy:

 • Jest to dość kosztowna inwestycja, a cena zależy od materiału, z jakiego zostanie wykonane.
 • Nie zawsze jest trwałe – niektóre rodzaje wypełnienia mogą być wypłukane przez silny deszcz.
 • Naprawy takiego ogrodzenia są dość kosztowne.


Płot drewniany

Plusy:

 • To wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do każdej stylistyki budynku mieszkalnego.
 • Jest ekologiczny, co powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na jego wystawienie, mając na względzie dobro środowiska naturalnego.
 • Jest wyjątkowo trwały – nowoczesne ogrodzenia drewniane, jak np. te, które w swojej ofercie posiada WOOD AND PLAY, wykonywane są z wysokiej jakości drewna, które dzięki odpowiedniej obróbce staje się odporne na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych.
 • Jest niedrogi, łatwy w montażu, a jego postawienie nie zabiera dużo czasu.
 • Jego mocną stroną jest również wysoka estetyka. Ogrodzenia drewniane mogą przybrać rozmaite kształty oraz kolory, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do stylu budynku i otoczenia.

Drewniane ogrodzenia pozwalają też na idealne dopasowanie pod kątem potrzeb, jak i rodzaju posesji. W sklepie WOOD AND PLAY możesz znaleźć następujące rodzaje ogrodzeń z drewna:

Płoty Boazeryjne – świetnie sprawdzą się, gdy Twoja posesja znajduje się tuż obok ruchliwej drogi. Ich ażurowa konstrukcja chroni przed kurzem, pyłem i hałasem. Są przy tym solidne i bardzo dekoracyjne.

Płoty Lamelowe – pozwalają na stworzenie pełnego ogrodzenia. Skutecznie chronią prywatność, a dzięki swojej solidności są trudne do sforsowania, co stanowi dobre zabezpieczenie dobytku.

Płoty Myśliwskie – ułatwiają stworzenie prywatnej przestrzeni na posesji. Stanowią dobrą ochronę przed małymi zwierzętami, a jednocześnie mogą pełnić funkcje pergoli, co pozwala na stworzenie ciekawej, funkcjonalnej i naturalnej bariery ochronnej przed spojrzeniami osób z zewnątrz.

Płoty Osłonowe – dostępne są w wielu ciekawych formach: pełne i ażurowe, kwadratowe i prostokątne, a także z górną częścią w kształcie łuku. Pozwalają stworzyć piękne, stylowe i wyjątkowo funkcjonalne ogrodzenia. Panele ogrodzeniowe nie tylko odgrodzą Cię od spojrzeń ciekawskich, ale także pozwolą cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie nawet w trakcie wietrznej pogody, stanowiąc jednocześnie skuteczną ochronę przed nawiewem kurzu i piachu z ulicy.

Płoty Sztachetowe – najbardziej naturalny i klasyczny rodzaj ogrodzenia drewnianego. Chroni nie tylko przed wścibskimi spojrzeniami, ale również pozwala na wydzielenie określonych stref i zabezpieczenie ich przed zniszczeniem.

Płoty Żaluzjowe – to propozycja dla minimalistów, która łączy wysoką funkcjonalność z estetyką. Jest to ogrodzenie, które gwarantuje prywatność, nie ograniczając Ci dostępu do słońca.

Kratki ogrodowe – można je wykorzystać do odgrodzenia się od sąsiada na tarasie/balkonie. Są estetyczne i dyskretne, potrafią zapewnić odrobinę prywatności i komfortu.

Może Cię również zainteresować: Sekrety malowania drewna na zewnątrz - porady ekspertów

Konstrukcje nie są dla Ciebie? Spróbuj odgrodzić się od sąsiada roślinami

Wolisz prostsze rozwiązania i uwielbiasz otaczać się roślinami? Wykorzystaj je do stworzenia własnej bezpiecznej i komfortowej przestrzeni.

Żywopłot będzie nie tylko odgradzał Cię od innych, ale również sprawdzi się jako funkcjonalna i naturalna ozdoba ogrodowa. Takie naturalne ogrodzenie posiada jeszcze jedną ważną zaletę – sprzyja przyrodzie, dając schronienie owadom czy innym dzikim mieszkańcom ogrodu.

Jakie rośliny nadają się do stworzenia solidnego i skutecznego żywopłotu? Sięgnij po te, które rosną gęsto, ale również nie są zbyt wymagające w pielęgnacji. Mogą to być takie gatunki jak:

 • bluszcz;
 • bukszpan;
 • tuja;
 • ligustr pospolity.

Podsumowanie

Nawet jeśli lubisz swojego sąsiada i chętnie spędzasz z nim czas, warto od czasu do czasu odpocząć od jego towarzystwa. Wpłynie to korzystnie na Waszą relację i spowoduje, że będziecie mieli jeszcze więcej wspólnych tematów.

Jedną z metod na „ucieczkę” od kontaktu z sąsiadem - z domu lub tarasu obok - jest wybudowanie solidnego ogrodzenia, przez które nie będzie widział, czy przebywasz na swojej posesji, co się na niej znajduje lub co akurat robisz.

Ogrodzenie możesz stworzyć z rozmaitych materiałów, jednak najbardziej skuteczną ochronę gwarantują dwa typy ogrodzeń. Pierwszy to ogrodzenie drewniane - wyjątkowo trwałe, łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, jak i estetyczne. Drugi to ogrodzenia roślinne, które dodatkowo mogą posłużyć jako atrakcyjna ozdoba Twojego ogrodu.