Ogród jest doskonałym przykładem na to, że człowiek nie jest w stanie żyć z dala od przyrody. Dlaczego? Ponieważ dla większości osób najlepszym sposobem odpoczynku jest spędzanie wolnego czasu właśnie w ogrodzie.

Taki ogród musi być do tego odpowiednio przygotowany nie tylko pod względem ilości roślin, ale także pod kątem ogrodowej zabudowy. Altany, pergole oraz wiaty garażowe przeżywają obecnie swój renesans.

Z tego powodu w sieci pojawia się coraz więcej zapytań dotyczących kreatywnego i przede wszystkim skutecznego sposobu na oświetlenie ogrodowych konstrukcji.

Jak oświetlić pergolę, wiatę garażową lub altanę, aby odpoczynek w ogrodowej oazie spokoju był przyjemny i skuteczny? Podpowiadamy!

Spis treści: 

Jak wybrać idealne oświetlenie do altany ogrodowej, pergoli czy wiaty?

Na samym początku warto przytoczyć odrobinę ogrodowej teorii, ponieważ altana, pergola i wiata to wbrew pozorom wcale nie ta sama ogrodowa zabudowa.

Altana ogrodowa jest solidną konstrukcją, która najczęściej wykonana jest z drewna lub metalu. Składa się z kilku słupów oraz dachu, który może być pokryty blachą lub dachówką.

Pergola to z kolei znacznie lżejsza konstrukcja, która także może być wykonana z drewna lub metalu. Dach pergoli wykonany jest z belek, które ułożone są w równoległych rzędach. Takie belki mają najczęściej możliwość obracania się względem własnej osi, aby zapewnić odpowiednie zacienienie pod pergolą.

Ostatnim rodzajem ogrodowej konstrukcji jest wiata, czyli prosta, ale bardzo praktyczna konstrukcja ogrodowa składająca się z kilku słupów oraz dachu.

Te trzy rodzaje konstrukcji ogrodowych zdecydowanie różnią się od siebie, choć ich przeznaczenie jest dokładnie takie samo – zapewniać przyjemną i zaciszną przestrzeń, w której można się zrelaksować.

Kluczową kwestią przy doborze oświetlenia do altany, pergoli oraz wiaty jest dostosowanie lamp nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także estetyki.

Zwrócenie uwagi na ten szczegół jest kluczowe, aby oświetlenie dokładnie spełniało swoje zadanie.

altana ogrodowa

Sprawdź również: Budowa wiaty drewnianej krok po kroku

Lampy do altany drewnianej – klasyczne, nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania

Altana z drewna jest klasyką ogrodowej aranżacji. Z tego powodu oświetlenie takiej altany musi być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale również stylowe. Dlaczego?

Ponieważ altana pełni także funkcje reprezentacyjne. Każdy gość zwróci uwagę na estetyczny sposób oświetlenia takiej konstrukcji, jak i formę samego oświetlenia.

Do altan ogrodowych zalecane są zarówno klasyczne, jak i nowoczesne lampy. Najważniejsze jest to, aby pasowały nie tylko pod kątem designu, ale także kolorystyki.

Świetnie sprawdzają się lampy wiszące, które można zawiesić na dachu, rozświetlając w ten sposób sklepienie dachu altany. Warto zaznaczyć, że szczególnie dużą popularnością cieszą się lampy ścienne, które swoim wyglądem przypominają lampy na naftę sprzed kilkunastu dekad. Ich lekko rustykalny wygląd sprawia, że tak oświetlona altana robi niesamowite wrażenie.

Sprawdź również: Instalacja elektryczna w drewnianym domku letniskowym

Lampy wiszące, podłogowe, taśmy LED i reflektory: różnorodność form i funkcji

Mnogość lamp ogrodowych sprawia, że wybór oświetlenia wcale nie jest prosty. Dostępne są dziś nie tylko lampy ścienne i wiszące, ale także taśmy LED, reflektory, lampy solarne lub podłogowe. Dobór rodzaju oświetlenia i jego formy powinien zależeć przede wszystkim od tego, w jakiej ogrodowej konstrukcji będzie się znajdowało.

W przypadku altan najlepszym wyborem są lampy wiszące oraz ścienne. Skuteczne i stylowe oświetlenie pergoli będzie najskuteczniejsze z użyciem lamp podłogowych, wiszących i reflektorów.

Jeśli chodzi o wiaty ogrodowe, to bardzo często oświetla się je taśmami LED, ze względu na ich minimalistyczną formę i jednocześnie bardzo skuteczne i klimatyczne podświetlenie.

Oczywiście są to tylko sugestie, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. altana była w całości podświetlona taśmami LED. Musi być to jednak wykonane z odpowiednim smakiem, ponieważ styl oświetlenia powinien zgadzać się ze stylem samej konstrukcji ogrodowej.

Wykorzystaj energię słoneczną – oświetlenie solarne do konstrukcji w ogrodzie

Energia słoneczna i jej skuteczne przetwarzanie w energię elektryczną jest bardzo modne. Co więcej, ekologia to także oszczędność, dlatego nie powinien dziwić fakt, że solarne oświetlenie w konstrukcjach ogrodowych cieszy się stale rosnącą popularnością. Bo czy może być coś lepszego niż stylowe i klimatyczne oświetlenie, którego działanie nic nie kosztuje?

W przypadku altan oraz pergoli bardzo popularne są dziś wiszące lampy solarne, które pobierają moc z zamontowanych na dachu kolektorów słonecznych.

Ciekawym rozwiązaniem są także solarne girlandy, które dają przyjemne, żółte światło, a zasila je energia słoneczna.

W tym miejscu omówimy zalety oświetlenia solarnego do altany i pergoli takie jak oszczędność energii czy ekologiczność. Przedstawimy różne rodzaje lamp solarnych, jakie są dostępne na rynku i które sprawdzą się w tych konstrukcjach.

Warto zaznaczyć, że na rynku nie brakuje także solarnych taśm LED, które doskonale sprawdzą się w przypadku drewnianych lub metalowych wiat ogrodowych.

Jaką klasę szczelności powinno mieć oświetlenie w konstrukcjach?

Skoro omówiliśmy już skuteczność oraz design oświetlenia ogrodowego, warto również wspomnieć o bardzo istotnej kwestii, jaką jest szczelność takich lamp. Dlaczego jest ona tak ważna?

Otóż oświetlenie ogrodowe działa na zewnątrz, gdzie wystawione jest na nieustanne działanie wielu różnych czynników atmosferycznych. Jak powszechnie wiadomo, największym wrogiem elektryczności jest wilgoć, dlatego w przypadku oświetlenia ogrodowego zalecany jest co najmniej stopień szczelności IP44. To minimalny próg, który gwarantuje bezpieczeństwo.

Lampy z IP44 chronione są przed wnikaniem ciał obcych o średnicy większej niż 1 mm, a także przed działaniem wody. Niemniej IP44 nie gwarantuje ochrony przed deszczem. Do tego potrzebny jest wyższy stopień szczelności.