Drewutnia to niewielkie pomieszczenie, które musi się znaleźć na każdej posesji, w której przechowuje się opał na zimę. Jej budowa wcale nie jest skomplikowana, dlatego można stworzyć ją samodzielnie.

Co istotne, do postawienia drewutni w ogrodzie nie potrzebujesz składać żadnych wniosków o zezwolenie. Zgodnie z prawem budowa wiaty, która nie zajmuje więcej niż 50 m kw. i drewutni o powierzchni 35 m kw., jest dozwolona bez żadnych formalności.

Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku postawić drewutnię w ogrodzie, począwszy od zaplanowania fundamentu i konstrukcji, aż do realizacji projektu. 

Spis treści: 

  1. Fundament i konstrukcja - podstawy budowy drewutni
  2. Jak zbudować drewutnię krok po kroku - praktyczne wskazówki
  3. Solidność i przewiewność - klucz do trwałości drewutni
  4. Estetyka i funkcjonalność - aranżacja drewutni w ogrodzie
  5. Wiata na drewno jako alternatywa drewutni

Fundament i konstrukcja - podstawy budowy drewutni

Lokalizacja drewutni musi uwzględniać przepisy przeciwpożarowe. Zgodnie z nimi, musi być oddalona od granicy sąsiadującej działki o minimum 4 metry, chyba że będzie posiadać ognioodporną przegrodę konstrukcję od strony sąsiadującej z inną działką.

Oprócz przepisów prawa warto wziąć też pod uwagę własną wygodę użytkowania. Wolnostojący składzik do przechowywania drewna kominkowego najlepiej ustawić blisko domu, by nie móc szybko i sprawnie transportować drewno na opał. Dodatkowo warto stworzyć ścieżkę prowadzącą z domu wprost do drewutni, co ułatwi poruszanie się nawet w ciemności.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest dobudowanie drewutni do ściany domu czy pomieszczenia gospodarczego. Pozwoli to dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, zwłaszcza gdy ogród jest niewielki. Drewutnia powinna być zlokalizowana w takim miejscu, by można było dojechać do niej samochodem i rozładować zakupione drewno do kominka.

Jeśli chodzi o samo przechowywanie drewna, drewutnia powinna znaleźć się w miejscu dobrze nasłonecznionym oraz przewiewnym, by zapewnić odpowiednią wentylację i ochronić drewno przed zawilgoceniem.

Budowę drewutni należy rozpocząć od przygotowania podłoża pod fundament. Bardzo ważne jest, by podłoże było lekko wzniesione, dobrze utwardzone i równe.

Dzięki temu pod drewnem nie będzie gromadzić się deszczówka. Fundament pod drewutnię wykonasz z betonowych stóp fundamentowych.

Najpierw wykop w ziemi dziury o rozstawie około 1,2 metra, następnie zalej je betonem, a gdy ten zacznie się już wiązać, pośrodku stóp fundamentowych umieść drewniane słupy, pełniące funkcję wsporników.

Następnie rozłóż betonowe bloczki fundamentowe, w jednym lub kilku rzędach, zależnie od wielkości drewutni. Bloczki owiń folią izolacyjną lub opcjonalnie obłóż papą.

To zabezpieczy podłoże oraz uniemożliwi przedostawanie się wilgoci oraz bakterii odpowiadających za procesy gnilne drewna wewnątrz drewutni.

Aby szybko i bezproblemowo postawić drewutnię w ogrodzie, warto skorzystać z jeden z gotowych konstrukcji dostępnych w naszym sklepie internetowym: https://www.woodandplay.pl/Drewutnie-c22.

Wszystkie elementy są dokładnie wymierzone i dopasowane, a do zestawu dołączona jest przejrzysta instrukcja, dzięki której samodzielnie wzniesiesz drewutnię w kilka godzin.

Jak zbudować drewutnię krok po kroku - praktyczne wskazówki

Po zbudowaniu fundamentu należy wykonać montaż słupów nośnych. Jeżeli składzik na drewno ma być wybudowany w formie wiaty, słupy nośne z tyłu oraz z przodu powinny mieć przekrój prostokątny, a te w rogach - przekrój kwadratowy.

Ponadto słupy znajdujące się z tyłu powinny być nieco niższe od przednich, tak aby uzyskać nachylenie o kącie  stopni. Pozwoli to swobodnie spływać opadom atmosferycznym.

Kolejny krok to montaż podpór dachu drewutni. Do wierzchołków słupów nośnych przytwierdź dwie krokwie dachowe. Przydadzą Ci się do tego kątowe złącza ciesielskie, które połączysz śrubami lub gwoździami.

Przy większych konstrukcjach złącza ciesielskie powinny być umieszczone po obu stronach słupów, aby zwiększyć stabilność całej konstrukcji.

Następnie pora na montaż podłóg oraz ścian. Zacznij od przymocowania legarów do słupów nośnych i bloczków fundamentowych. Dalej, do legarów przykręć deski, najlepiej w poprzek.

Najważniejsze, by pozostawić między nimi niewielkie szczeliny, które zapewnią cyrkulację powietrza i sprawią, że drewno nie będzie stykało się z ziemią.

Teraz możesz przejść do montażu ścian. To ważne, by przeprowadzić ten etap prawidłowo, gdyż od sztywności ścian zależy stabilność całej drewutni.

Wykonaj solidne podpórki do zamontowania na dole i górze konstrukcji. Do nich przymocuj ściankę tylną oraz przednią, pod kątem 90 stopni.

Ścianki boczne wykonaj z desek i, podobnie jak w przypadku podłogi, pozostaw niewielkie odstępy między nimi, by zapewnić wentylację drewnu opałowemu.

Ostatni etap budowy to montaż dachu. Do jego stworzenia musisz wybrać płytę OSB o odpowiednich wymiarach i przytwierdzić ją do wsporników dachu. Po każdej stronie dach powinien wystawać na minimum 30 centymetrów od elewacji.

Dach możesz wykończyć pokrywą, na przykład gontem bitumicznym, papą, blachą lub dachówką.

Solidność i przewiewność - klucz do trwałości drewutni

Aby drewutnia na drewno spełniła swój cel oraz posłużyła przez długie lata, musi być wykonana zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza i ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych pozwoli sezonować drewno bez obaw o jego stan.

Kluczowym zabiegiem wpływającym na żywotność drewnianego składziku na drewno opałowe jest impregnacja. Jeżeli z niej zrezygnujemy, drewutnia szybko ulegnie zawilgoceniu, a na jej powierzchni mogą pojawić się pleśnie i grzyby.

Oprócz impregnacji należy się upewnić, że wszystkie metalowe elementy użyte do budowy konstrukcji są dobrze zabezpieczone przed rdzą.

Estetyka i funkcjonalność - aranżacja drewutni w ogrodzie

Drewutnia do składowania drewna w ogrodzie to element widoczny zarówno z okien domu, jak i z ulicy. Warto więc zadbać o jej estetyczny wygląd. Z pewnością jej atrakcyjność podniesie pokrycie dachowe oraz deski wieńczące.

W projekcie drewutni można uwzględnić dekoracyjne okiennice lub do jej budowy wykorzystać płyty ażurowe, które wyglądają bardzo estetycznie. Impregnując drewutnię, możesz wybrać środek, który nada jej piękny kolor i uwypukli szlachetne słoje i niedoskonałości naturalnych desek drewnianych.

Wiata na drewno jako alternatywa drewutni

Drewniana wiata do przechowywania drewna na opał to doskonała alternatywa dla tradycyjnej drewutni ogrodowej. Bez wątpienia posiada prostszą konstrukcję i może pomieścić dużą ilość drewna na opał. 

Odznaczają się stabilną konstrukcją oraz posiadają zadaszenie niezbędne przy składowaniu drewna. Z łatwością samodzielnie ją zbudujesz, nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia czy specjalistycznych narzędzi. W ofercie znalazły się zarówno wiaty wolnostojące, jak i przyścienne, co umożliwia ich montaż w dowolnie wybranym miejscu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem estetycznych i funkcjonalnych drewutni, wiat, narzędziowni czy altan ogrodowych.