Przez wiele lat ogródki pracownicze były dla wielu osób jedyną namiastką kontaktu z naturą. Stwarzały szansę wypoczynku po pracy lub podczas urlopu. Obecnie możliwości wakacyjnych wyjazdów są znacznie szersze, jednak działki wciąż cieszą się powodzeniem — już jako ogrody rodzinne, a nie pracownicze.

Są idealnym miejscem do spędzenia weekendu z przyjaciółmi, ucieczki od stresu i zanieczyszczeń czy nieskrępowanych zabaw dzieci na łonie przyrody. Aby działka była takim dobrym miejscem do wypoczynku, musi mieć odpowiednie wyposażenie. Jest nim właściwie dobrany domek.

Domki na działkę ROD — przepisy

Budowa domku na działce nie stwarza dziś żadnych problemów – również pod względem technicznym. Dostępne są odpowiednie materiały, ekipy wykonawcze, projekty, a w większości przypadków również środki. Dlatego wielu właścicieli działek w ROD chciałoby postawić na nich budynek z prawdziwego zdarzenia, także z możliwością zamieszkania w nim.

Niestety prawo stawia tu spore ograniczenia. Ideą ogródków działkowych było zapewnienie miejsca do rekreacji, a budowa domu mieszkalnego wiąże się z wieloma wymogami, chociażby takimi jak odległość od granicy działki czy doprowadzenie wszystkich mediów. Na małym obszarze byłoby to trudne, nie wspominając już o uciążliwości takiego zabudowania dla sąsiadów.

Rodzinne Ogrody Działkowe stanowią rodzaj wspólnoty, w której wszyscy użytkownicy mają czuć się komfortowo i mieć odpowiednie warunki do relaksu. Dlatego przepisy wprowadzają ograniczenia dotyczące zabudowań na takiej działce.

Warto wiedzieć, że do 2015 roku nie istniała precyzyjna definicja altany ogrodowej. Na skutek tego sądy nakazywały rozbieranie obiektów, które w ich rozumieniu nie spełniały tych wymogów. Od 2015 roku prawo budowlane i prawo działkowe za altanę uznają:

  • wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy ulokowany na działce w ROD lub inny obiekt budowlany pełniący taką funkcję,
  • budynek drewniany lub murowany,
  • obiekt o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości do 5 m – przy dachu spadowym lub 4 m – przy dachu płaskim (pomiar jest wykonywany od podstawy altany do najwyższego punktu dachu),
  • obiekt z tarasem lub werandą o powierzchni nie większej niż 12 m2.

Spełnienie powyższych wymogów sprawia, że obiekt nie jest uznawany za mieszkalny, a w związku z tym jego budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia.

Należy też dodać, że odległość altany od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 m. W tej kwestii obowiązuje też wewnętrzny regulamin rodzinnych ogródków działkowych. Jeśli plan zagospodarowania, który został zatwierdzony przez zarząd, przewiduje konkretne ustawienie altany, właściciel działki ma obowiązek się dostosować.

Wszelkie naruszenia w tej dziedzinie, zarząd zgłasza do nadzoru budowlanego, co grozi różnymi sankcjami. Do najbardziej rygorystycznych zalicza się rozbiórka obiektu.

Domek działkowy — całoroczny czy sezonowy?

Wybór domku czy też altany na działkę jest kwestią indywidualną. Nie ma jednoznacznej recepty na to, czy lepszym wyborem będzie dom całoroczny czy sezonowy – mały czy duży, z tarasem lub bez, parterowy czy jednokondygnacyjny.

Decyzja jest uzależniona od wielu czynników, wśród których najważniejszym jest dostosowanie do potrzeb użytkowników. O ile w przypadku powierzchni domu podjęcie decyzji jest prostsze, wybór dotyczący tego, czy postawić domek całoroczny, w którym można mieszkać w sezonie zimowym czy sezonowy, wymaga już głębszego zastanowienia. Istnieją bowiem znaczące różnice w kosztach wykonania takich obiektów.

Nawet jeśli powierzchnia domku całorocznego nie przekracza dopuszczalnej wielkości, tego typu konstrukcja – z uwagi na zastosowane ocieplenia i grubsze ściany – jest znacznie cięższa od altany sezonowej. Wymaga to wykonania solidniejszych, a więc i droższych fundamentów.

Sprawdź: Fundament pod domek letniskowy

Niezbędne jest też zastosowanie do budowy materiałów o określonym współczynniku przenikania ciepła lub wykonanie dodatkowej termoizolacji. Nie oznacza to jednak, że dom całoroczny musi być murowany. W tej roli równie dobrze sprawdza się drewno oraz wykonana z niego konstrukcja szkieletowa.

W budynku całorocznym trzeba też zadbać o ogrzewanie, a kanalizacja czy doprowadzenie wody muszą znajdować się wewnątrz budynku. Trudno bowiem sobie wyobrazić wchodzenie zimą do toalety w ogródku.

Domki parterowe, piętrowe czy z antresolą?

Przed podjęciem decyzji o budowie domku letniskowego niezbędne jest zamówienie i wykonanie odpowiedniego projektu. Powinien on uwzględniać wszystkie potrzeby użytkowników, liczbę osób korzystających z domku, ich preferencje, czas przebywania w obiekcie czy sposób jego wykorzystania.

Przykładowo, inne cechy będzie mieć domek eksploatowany przez kilka godzin w trakcie weekendu, a inne — wykorzystywany podczas dwumiesięcznych wakacji.

Pierwszym elementem, który należy określić w projekcie, jest rozmiar altanki. Powierzchnia zabudowy czy wysokość są ograniczone przepisami, jednak dodatkową przestrzeń użytkową można zyskać, decydując się na antresolę lub piętro.

Dom piętrowy z płaskim dachem, który ma przepisowe 4 m, oferuje jedynie pomieszczenia o wysokości mniej niż 2 m. Nieco lepsza perspektywa pojawia się w przypadku domów z dachem dwuspadowym. Można w nich zaaranżować pięterko ze skośnymi ścianami lub antresolę. To idealne miejsce do urządzenia sypialni czy pomieszczenia dla dzieci.

Alternatywą dla konstrukcji piętrowych jest budynek parterowy. Odpowiednio zaaranżowany projekt domku, pozwala umieścić na powierzchni 35 m2 zarówno dwa pokoje, jak i kuchenkę czy łazienkę. Niestety kluczowy jest tu metraż działki. Im jest ona mniejsza, tym mniej powierzchni rekreacyjnej pozostanie dla użytkowników.

Budowa domu rekreacyjnego na działce

Budowanie na działce w zespole ogródków stwarza spore ograniczenia. Przede wszystkim sama nieruchomość ma niewielkie rozmiary, a dodatkowym utrudnieniem mogą być wąskie drogi dojazdowe. Trudno więc dostarczyć na miejsce materiały i zorganizować zgodny z wymogami plac budowy.

Dlatego warto rozważyć zakup obiektu gotowego do zmontowania. W sprzedaży są domki drewniane w wersji przystosowanej do złożenia bezpośrednio na działce. Przykładem jest oferta WoodAndPlay obejmująca altanki o różnych wymiarach, mieszczące się w normach przewidzianych dla zabudowy ogrodowej.

Taki drewniany budynek jednorodzinny można postawić w bardzo krótkim czasie, przy zachowaniu czystego placu budowy.

Drewno jest materiałem ekologicznym, zdrowym, przyjemnym w dotyku i akumulującym ciepło. Doskonale też wkomponowuje się w naturalny krajobraz, tworząc integralną całość z otaczającym go ogrodem.

ogródek działkowy domek

Domek drewniany ogrodowy — montaż gotowego domku

Zakup gotowego domku na działkę niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można pominąć etap wyboru i poszukiwania jak najtańszych materiałów oraz dowożenia ich na teren budowy.

Znacznie prostszy i szybszy jest również montaż takiego obiektu. Co ważne, można go wykonać wynajmując specjalistów z ogłoszenia lub zlecić firmie WoodAndPlay. Ta druga opcja jest o tyle wygodniejsza, że pracownicy firmy doskonale znają produkowane konstrukcje. Wiedzą dobrze, jak prawidłowo wznieść taki domek. Podpowiedzą również, kto może podłączyć do niego wodę lub prąd.

Pracownicy firmy są też w stanie ocenić, czy grunt na działce jest odpowiedni do ustawienia budowli i czy nie będą potrzebne dodatkowe wzmocnienia, poziomowanie lub usuwanie kamieni pod kotwienie. Budynek ustawiony na nierównym gruncie z czasem może pękać lub przysporzyć wiele innych problemów. Trudniej też będzie taką nieruchomość sprzedać.

Może Cię zainteresować: Budowa wiaty drewnianej krok po kroku

Ile kosztuje drewniany domek na działkę ROD?

Jeśli planujesz zabudowę działki i chcesz postawić na niej gotową drewnianą konstrukcję z tarasem, z pewnością interesuje Cię koszt takiej inwestycji.

Cena domku jest uzależniona od jego wielkości oraz dodatkowego wyposażenia i waha się od około 15 tysięcy do około 45 tysięcy złotych. Całkowity koszt domu z jego ustawieniem jest nieco wyższy.

Warto też doliczyć do niego opłaty za usługi wykonania i podłączenia różnych instalacji. Często jednak na terenie ogrodów już znajduje się taka infrastruktura techniczna, a doprowadzenie wody czy elektryczności od drogi do altanki może wykonać dyżurny hydraulik czy elektryk ogrodowy.