Poprawny montaż desek tarasowych zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale również stabilność i trwałość konstrukcji. Czynność ta wymaga jednak pewnej wiedzy i doświadczenia. Zapoznaj się z treścią artykułu, a dowiesz się, jak krok po kroku zamontować deski na tarasie.

Mocowanie desek na tarasie wymaga dokładnego przygotowania powierzchni oraz zastosowania odpowiednich technik i materiałów. Warto pamiętać o poprawnym ułożeniu legarów oraz zachowaniu odpowiedniego odstępu.

Montaż desek może być przeprowadzony samodzielnie, ale jeśli nie masz odpowiednich narzędzi i smykałki do majsterkowania lepiej skorzystaj z usługi fachowców.

Spis treści:

Montaż tarasu z drewna – o czym pamiętać przed rozpoczęciem?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto przygotować projekt lub chociaż ogólny zarys przedsięwzięcia. Pozwoli to określić zapotrzebowanie na materiały oraz narzędzia, a nawet umożliwi wizualizację budowli. Dzięki temu będziesz mógł również ustalić harmonogram prac.

Przed rozpoczęciem montażu desek na tarasie należy przygotować powierzchnię. W tym celu należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia takie jak kamienie, korzenie drzew czy gruz, a następnie wyrównać podłoże.

Taras drewniany może być zamontowany na tłuczniu, specjalnych klinach, betonowych bloczkach lub wylewce. Wybór podkładu zależy między innymi od rodzaju gruntu, ciężaru konstrukcji oraz dostępnego budżetu.

Najważniejsze jednak jest to, aby podkład był stabilny, dobrze osadzony i chronił taras przed podsiąkaniem i zawilgoceniem od spodu.

Czy deski tarasowe można kłaść na balkonie?

Tak, deski tarasowe można kłaść na balkonie. W tym miejscu również będą prezentować się znakomicie. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie, które szczegółowo zostały omówione w osobnym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z tymi wskazówkami.

Może Cię zainteresować: Czy deska tarasowa nadaje się na balkon?

Prawidłowy rozstaw legarów – klucz do trwałego i stabilnego tarasu

Legary to elementy, do których przykręcane są deski za pomocą wkrętów. Odpowiadają za stabilność i nośność tarasu. Powinny być wykonane z drewna i umieszczone na podkładkach zabezpieczających przed wilgocią.

Właściwie ustawione i przymocowane legary zapewniają trwałość całej konstrukcji tarasu i umożliwiają prawidłowe zamontowanie desek.

Z kolei źle zamontowane podkłady lub niespełniające wymagań technicznych mogą prowadzić do deformacji budowli, a nawet jej uszkodzenia.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na prawidłowy rozstaw legarów, który zależy od kilku czynników takich jak rodzaj drewna, wymiary tarasu oraz obciążenie.

Należy przy tym pamiętać, że konstrukcja tarasu powinna być zgodna z przepisami budowlanymi i zaprojektowana tak, aby zapewnić stabilność, trwałość i bezpieczeństwo użytkownikom.

Dla desek wykonanych z drewna sosnowego lub świerkowego rozstaw legarów przeważnie wynosi 40-50 cm. W przypadku dębu, jesionu lub modrzewia rozstaw ten może być nieco większy i wynosić od 50 do 60 cm.

Szczególnie polecamy deski sosnowe, które wyróżniają się ładnym wyglądem oraz wytrzymałością. Są przy tym łatwe w montażu i obróbce.

Jeśli taras będzie intensywnie użytkowany lub będzie obciążony ciężkimi przedmiotami, na przykład meblami ogrodowymi, odległość między legarami należy zmniejszyć o około 10 cm. Podane wielkości dotyczą konstrukcji wykonanej z drewna naturalnego. W przypadku desek kompozytowych stosuje się inny rozstaw legarów.

Przeczytaj również: Impregnacja desek tarasowych – co warto wiedzieć?

Układanie desek tarasowych – metody montażu i techniki układania

Istnieją różne sposoby montażu desek tarasowych. Wybór odpowiedniej metody zależy między innymi od indywidualnych preferencji, rodzaju tarasu oraz jego wielkości. Najbardziej popularne techniki to montaż:

  • poprzeczny,
  • równoległy,
  • diagonalny (pod skosem).

Montaż poprzeczny to najczęściej spotykana metoda układania desek, które mocowane są prostopadle do ściany i legarów. Ta technika jest tak popularna, ponieważ zapewnia prosty i estetyczny wygląd powierzchni tarasu.

Deski mogą być również zamocowane równolegle do siebie i bryły budynku. Ta metoda jest zwykle stosowana w przypadku większych tarasów, ponieważ wymaga mniej materiału niż montaż poprzeczny. W tym przypadku istotne jest dokładne zaprojektowanie konstrukcji i precyzyjne wyznaczenie punktów montażowych.

Rzadziej stosowany jest montaż diagonalny desek, czyli pod skosem. W tym przypadku podłoga może być układana w jodełkę, tworząc wzór w kształcie litery "V". Pozwala to uzyskać bardziej urozmaicony wygląd tarasu. Wadą tej metody jest jednak większe zużycie materiału i trudniejszy montaż.

Niezależnie od wybranej metody należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku, aby woda nie gromadziła się na powierzchni tarasu. Najlepiej, gdy ten spadek jest zgodny z kierunkiem układania desek, co ma szczególne znaczenie w przypadku podłogi ryflowanej. Dzięki temu brud i woda nie zatrzymują się w rowkach.

Ważny jest również odpowiedni odstęp między deskami oraz zachowanie dylatacji pomiędzy tarasem a budynkiem. Drewno ma tendencję do wyginania, dlatego taka szczelina zapobiegnie pękaniu podłogi.

Zwróć również uwagę na długość desek, która najczęściej wynosi 3, 4 i 5 m. Dobierz je w taki sposób, aby jak najmniej zostało odpadów po przycięciu krawędzi.

Deski można montować za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej, klipsów lub innych specjalnych łączników. W przypadku drewnianego tarasu łączenie desek z legarami najczęściej odbywa się przy użyciu wkrętów. Natomiast deski kompozytowe przytwierdzane są za pomocą klipsów.

Zabezpieczenie desek tarasowych przed wilgocią i uszkodzeniami

Kupione w sklepie deski przeważnie są już wstępnie zaimpregnowane, ale po ułożeniu tarasu należy je dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią oraz działaniem słońca.

Drewno, choć wygląda bardzo ładnie i stylowo, niestety jest mało odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego należy pamiętać o regularnym lakierowaniu lub olejowaniu całej konstrukcji.

W przypadku tarasów, które narażone są na uszkodzenia mechaniczne, zalecane jest lakierowanie drewna. Tego typu preparat wnika w jego strukturę oraz tworzy twardą warstwę ochronną na całej powierzchni.