Deska tarasowa to materiał wykończeniowy, który – wbrew temu, co sugeruje nazwa – sprawdza się nie tylko na tarasach, ale również na balkonach. To rozwiązanie trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu służy wiele lat i cały czas świetnie wygląda.

Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po takie pokrycie, dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Przeczytaj poniższy artykuł i wybierz najlepszą deskę na balkon!

Spis treści: 

Na co zwrócić uwagę przy montażu desek tarasowych na balkonie?

Deska tarasowa to chętnie wybierane rozwiązanie na balkony. Jest stylowa, estetyczna i świetnie komponuje się z najróżniejszymi meblami balkonowymi oraz wszelkiego rodzaju roślinami.

Aby jednak ułożenie deski przebiegło bez problemów, musisz sprawdzić, czy powierzchnia balkonu jest odpowiednio przygotowana. Na co należy zwrócić uwagę?

Rodzaj materiału, z którego wykonane są deski

Deski tarasowe różnią się przede wszystkim rodzajem materiału, z którego są wykonane. Do wyboru są rozmaite rodzaje drewna: sosna, modrzew, jesion, świerk i inne.

Alternatywą dla desek drewnianych jest kompozyt, czyli materiał będący połączeniem drewna (włókien lub mączki drzewnej) z tworzywem sztucznym (polipropylenem, polietylenem lub polichlorkiem winylu).

Obydwa rozwiązania wyglądają estetycznie i nadają się na balkon, natomiast drewno ma tę przewagę, że jest materiałem całkowicie naturalnym.

Deska tarasowa sosna

Poziom powierzchni płyty balkonowej

O tym, jaki rodzaj deski tarasowej powinieneś wybrać na swój balkon, decyduje między innymi poziom powierzchni płyty balkonowej. Podłoga na balkonie (już po położeniu desek) musi być niższa niż podłoga w domu lub mieszkaniu.

Jeśli różnica poziomów między płytą balkonową a podłogą w domu jest większa niż 6,5 cm, zdecyduj się na deski na legarach. Jeżeli jest mniejsza niż 6,5 cm, dobrym rozwiązaniem są deski tarasowe na stelażu.

Spadek powierzchni płyty balkonowej

Żeby montaż desek tarasowych był możliwy, płyta balkonowa musi mieć spadek 3%, dzięki któremu będzie spływać z niej woda. W innym razie woda po deszczu będzie zalegać na balkonie, przez co deska będzie niszczeć.

Mocowanie

Jedną z bardziej popularnych metod mocowania deski tarasowej jest montaż na legarach i wspornikach. Wykonane z tworzywa sztucznego wsporniki rozstawia się w równych odległościach, a na nich układa deski. Montaż tym sposobem jest szybki i łatwy. Wsporniki zapewniają idealne wyrównanie powierzchni oraz właściwą wentylację.

Alternatywnym sposobem mocowania deski tarasowej na balkonie jest kupienie jej wraz ze stelażem. Do takiego typu montażu nie są potrzebne legary ani zestaw montażowy – deski łączy się ze sobą za pomocą specjalnego zatrzasku bezpośrednio na podłożu.

Może Cię zainteresować: Podłoga na tarasie – jakie mamy możliwości wyboru materiałów?

Konserwacja – czyli jak dbać o deski na balkonie?

Deski tarasowe to eleganckie i niezwykle estetyczne wykończenie balkonu. Drewno, z którego najczęściej się je wykonuje to materiał długowieczny i wytrzymały, ale wymagający odpowiedniej pielęgnacji.

Narażenie na niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak deszcz, śnieg, mróz czy słońce przy jednoczesnym braku konserwacji skraca jego żywotność i obniża walory estetyczne.

Jeśli chcesz, żeby balkon pokryty deską tarasową przez długi czas świetnie wyglądał, musisz właściwie o niego zadbać. O czym trzeba pamiętać?

Regularnie usuwaj piasek, kurz, błoto, liście i inne zabrudzenia. Dzięki temu deski będą prezentowały się estetycznie, a piasek czy drobne kamyczki nie będą rysowały ich powierzchni.

Wiosną i wczesną jesienią pamiętaj o olejowaniu desek. Olej wnika w strukturę drewna, co sprawia, że staje się odporna na warunki atmosferyczne. Do olejowania warto wybrać preparat z filtrami UV.

Zimą nie dopuszczaj do tego, żeby śnieg zbyt długo zalegał na tarasie. Jeśli jednak jest przymarznięty, nie zrywaj go na siłę, gdyż w ten sposób możesz uszkodzić deskę.

Pielęgnacja balkonu pokrytego deskami powinna być systematyczna – tylko wtedy będzie wyglądał dobrze i długo Ci służył. Do czyszczenia i olejowania używaj przeznaczonych do drewna preparatów. Dzięki temu nie uszkodzisz powierzchni desek.

Może Cię zainteresować: Impregnacja desek tarasowych – co warto wiedzieć?

Deski tarasowe na balkon w naszej ofercie

W ofercie naszego sklepu znajdziesz deski tarasowe wykonane z drewna sosnowego, które bez problemu możesz zamontować na balkonie. Wyróżnia je:

  • ciepły, naturalny kolor jasnego drewna,
  • dekoracyjny rysunek słojów,
  • trwałość,
  • przystępna cena.

Deski tarasowe, które oferujemy, występują w różnych rozmiarach (19x140x3000 mm, 28x140x3000 mm oraz 28x140x4000 mm), dzięki czemu z łatwością dobierzesz te, które najwygodniej będzie Ci zamontować na swoim balkonie.

Nasze deski na balkon wykonane są ze starannie wyselekcjonowanego polskiego drewna, dzięki czemu są wysokojakościowym materiałem wykończeniowym.

Z ich pomocą stworzysz balkon estetyczny, elegancki i ponadczasowy – pasujący do najróżniejszych mebli i elementów dekoracyjnych.

Wysoka jakość naszych produktów to gwarancja, że będą służyły latami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!