Planujesz budowę domku letniskowego, ale chcesz, żeby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami? Ten artykuł jest dla Ciebie!

W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy przewodnik po domkach bez pozwolenia. Dowiesz się, jak duży może być taki budynek, jakie są warunki jego użytkowania oraz jakie przepisy regulują budowę domków rekreacyjnych. Zapraszamy do lektury!

Spis treści: 

Budowa domu do 70 m² bez pozwolenia – najważniejsze zasady

Budowę domków rekreacyjnych reguluje ustawa Prawa Budowlanego z 02.01.2022 roku. Zgodnie z tym rozporządzeniem budynek rekreacyjny, potocznie zwany domkiem letniskowym:

 • może mieć maksymalnie 70 m2,
 • musi być jednopiętrowy, bez poddasza użytkowego (może jednak mieć antresolę),
 • może być użytkowany przez maksimum 180 dni w roku.

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku budynku rekreacyjnego nie jest wymagane pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić taki zamiar w urzędzie. Nie musisz więc składać projektu budowlanego, a tym samym zatrudniać kierownika budowy.

Wystarczy, że budynek zostanie naniesiony na mapę. Poza tym powinieneś dostarczyć do urzędu rysunki elewacji oraz wypełnić prosty druk. I to koniec formalności!

Domek letniskowy a dom całoroczny – gdzie jest granica?

Przytoczona ustawa z 2022 roku obejmuje również domy mieszkalne do 90 m2. Jaka jest główna różnica między budynkiem rekreacyjnym a całorocznym?

Przede wszystkim dom mieszkalny może mieć dwie kondygnacje, w tym poddasze użytkowe. Poza tym oczywiście będzie wymagać lepszej izolacji oraz innego wyposażenia, tak żeby poprawić jego właściwości termiczne.

Różnice dotyczą też prawa – chociaż zarówno budynek rekreacyjny, jak i całoroczny spełniający określone wcześniej wymogi nie wymagają pozwolenia na budowę, to jednak w tym drugim przypadku należy złożyć w urzędzie pełen projekt budowlany. Jedynym uproszczeniem jest tu brak wymogu zatrudnienia kierownika budowy oraz możliwość rozpoczęcia prac natychmiast po złożeniu wniosku w Starostwie Powiatowym.

Warto jednak przypomnieć, że zarówno jeden, jak i drugi typ budynku może być budowany bez pozwolenia, jeśli spełnia omówione już wymagania.

Poddasze w domu do 70 m2 z poddaszem – co warto wiedzieć?

Jeżeli planujesz budowę domu z poddaszem do 70 m2, zła wiadomość jest taka, że tego typu budynek jest traktowany jako dom mieszkalny. Zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniej, będziesz musiał złożyć pełny projekt budowlany.

Warto jednak poznać zalety tego rozwiązania. Z pewnością jest to ekonomiczna opcja, jeśli planujesz budowę domu, a użytkowe poddasze będzie funkcjonalnym, a przy tym przytulnym dodatkiem do bryły budynku.

Poza tym dom o takich rozmiarach jest stosunkowo tani w utrzymaniu, nie wspominając już o tym, że pozwala Ci zyskać autonomię i niezależność, o które trudno w mieszkaniu spółdzielczym.

Jeśli więc wahasz się pomiędzy zakupem mieszkania a budową domu o zbliżonych wymiarach – warto rozważyć dokładnie wszystkie za i przeciw, zwłaszcza że w tym drugim przypadku nie musisz martwić się o pozwolenie na budowę.

Może Cię zainteresować: Dom drewniany czy murowany - który dom na działce jest dla Ciebie?

Budować z projektem czy bez?

To zależy! Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego całorocznego, będziesz potrzebować kompletu dokumentów. W tej sytuacji musisz przygotować:

 • projekt zagospodarowania przestrzennego,
 • projekt architektoniczno-budowlany,
 • oświadczenie o budowie, które ma spełniać Twoje potrzeby mieszkaniowe,
 • jeśli nie będziesz zatrudniać kierownika budowy, oświadczenie, że przejmujesz obowiązki zarządzania budową.

Jeśli chcesz postawić tylko domek letniskowy parterowy, którego powierzchnia nie przekracza 70 m2, nie musisz mieć projektu. Budynek powinien jednak spełniać wymogi lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. W innym przypadku będziesz musiał postarać się o decyzje o warunkach zabudowania oraz zagospodarowania terenu.

Jak zgłosić budowę domu bez pozwolenia?

Zdecydowałeś – chcesz budować dom bez pozwolenia. Gdzie i jak zgłosić ten zamiar? W tym celu musisz udać się do wydziału architektoniczno-budowlanego Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta na prawach powiatu – oczywiście przed rozpoczęciem planowanej budowy!

Przed wizytą w urzędzie warto znaleźć na stronie odpowiedni dokument, wydrukować i wypełnić, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, formularze będą dostępne również na miejscu.

Budując dom – co musisz wiedzieć o formalnościach

Uf, dużo informacji. Ale obiecaliśmy Ci kompleksowy przewodnik! Podsumujmy jednak wszystkie najważniejsze punkty związane z budową domu – zarówno letniskowego, jak i całorocznego – bez pozwolenia.

 1. W przypadku domu letniskowego budynek może mieć maksymalnie 70 m2, a dom całoroczny – 90 m2.
 2. Dom letniskowy musi być parterowy. Może mieć jednak antresolę. Dom całoroczny może mieć dwa piętra, w tym poddasze użytkowe.
 3. Dom letniskowy nie może być użytkowany częściej niż przez 180 dni w roku.
 4. Dom mieszkalny powinien być stworzony w taki sposób, żeby zapewnić przebywającym w nim osobom odpowiedni komfort niezależnie od pory roku.
 5. Budynek rekreacyjny (domek letniskowy) nie wymaga projektu budowlanego, budynek mieszkalny już tak.
 6. W jednym i w drugim przypadku nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, a tym samym zatrudnienia kierownika budowy. Jednak budując dom mieszkalny, musisz złożyć komplet dokumentów, w tym oświadczenie, że przejmujesz na siebie kierowanie budową (jeśli nie zdecydujesz się na zatrudnienie specjalisty).
 7. Budowę musisz zgłosić w wydziale architektoniczno-budowlanym Starostwa Powiatowego lub w Urzędzie Miasta.
 8. Prace nad budową domu bez pozwolenia możesz rozpocząć zaraz po złożeniu tego dokumentu.

Po dopełnieniu tych formalności możesz zacząć budowę swojego wymarzonego domu!

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jakich kroków wymaga budowa poszczególnych typów domów. Jak widać, budowa domu letniskowego obejmuje znacznie mniej formalności niż postawienie budynku całorocznego.

Ale nawet bez konieczności sporządzania projektu czy uzyskania pozwolenia na budowę postawienie domu – w tym również letniskowego – to wyzwanie. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci się do niego odpowiednio przygotować!

Przede wszystkim zacznij od określenia swoich celów i potrzeb – jakich udogodnień będziesz potrzebować w budynku, ile ma być w nim pomieszczeń, jak ma wyglądać.

Zaplanuj budżet – poza kosztami budowy, uwzględnij w nim wszystkie wydatki związane ze sprawami urzędowymi czy projektowymi.

Przejrzyj jeszcze raz wszystkie formalności związane z budową konkretnego typu budynku.

Staraj się angażować w prace na wszystkich etapach budowy – kontaktuj się z wykonawcami i monitoruj postępy, a w razie wątpliwości – nie wahaj się zgłaszać ich pracownikom.

Projektując dom, uwzględnij też jego otoczenie – warto zawczasu zaplanować wygląd ogrodu czy działki.

A jeśli szukasz gotowych, wysokiej jakości domów letniskowych oraz ogrodowych, zapraszamy do kontaktu! Wśród naszych propozycji mamy dla Ciebie urocze domki drewniane, które będą idealnym uzupełnieniem Twojej działki oraz ogrodu. Wszystkie budynki zostały wykonane z solidnych materiałów, a przy tym zachwycają przytulnymi, rustykalnymi projektami.