Zamierzasz wybudować dom na swojej działce? Zastanawiasz się, czy lepszy będzie dom z drewna czy dom murowany? Obydwie opcje mają swoje wady i zalety, ale zdecydowanie więcej zalet można wymienić w przypadku domów z drewna. Wiele zależy też od jakości materiałów i Twojego budżetu.

Dom drewniany czy murowany na działkę? - opinie w tej kwestii są bardzo podzielone, dlatego stworzyliśmy ten krótki poradnik.

Dowiesz się z niego, jakimi zaletami cieszą się domy drewniane oraz jakie są koszty i czas budowy domów w tych technologiach. Podpowiemy Ci także, gdzie najlepiej wyposażyć się w idealne drewno, jeśli zdecydujesz się na budowę domu z tego właśnie materiału.

Spis treści: 

Dom drewniany czy murowany - ogólny przegląd

Zapadła decyzja, chcesz mieć na swojej działce własny dom – wygodny, ciepły, bezpieczny, a przede wszystkim trwały. Masz do wyboru dwie opcje: możesz postawić dom murowany lub wykonany z drewna. Sprawdźmy, czym się różnią obydwie te konstrukcje.

Domy murowane

Powstają na betonowych fundamentach. Zazwyczaj do ich budowy używa się cegieł bądź betonu komórkowego w bloczkach. Poszczególne elementy łączone są za pomocą zaprawy murarskiej.

Tego rodzaju budynkom przypisuje się większą trwałość, stabilność konstrukcyjną i komfort użytkowania. Uważa się, że domy murowane są o wiele bardziej wytrzymałe na większość niekorzystnych warunków zewnętrznych i atmosferycznych. Dają więc większe poczucie bezpieczeństwa ich mieszkańcom.

Domy z drewna

Mogą mieć konstrukcję szkieletową lub zostać wybudowane z bali. Domy drewniane wykonywane w technologii szkieletowej wymagają jedynie połączenia gotowych modułów. To znacznie przyspiesza tempo budowy.

Nieco więcej nakładu czasu i pracy wymaga od nas zbudowanie domu z bali drewnianych. To grube i osuszone pnie, które wymagają wcześniejszej obróbki. Domy z bali można stworzyć, korzystając z jednej z trzech technik:

 • układając bale jeden na drugim;
 • wykorzystując do tworzenia kolejnych ścian podwójne cienkie bale;
 • tworząc najpierw szkielet domu, który następnie obkłada się balami.

Mocną stroną drewnianych domów jest krótki czas ich wznoszenia. Może on – w zależności od zastosowanej technologii – wynieść od kilku miesięcy do kilkunastu tygodni.

Takie domy są również energooszczędne, a gdy wybierzemy naprawdę dobre jakościowo drewno konstrukcyjne, stają się również wyjątkowo trwałe.

Może Cię zainteresować: Domek na działkę ROD Krok po kroku

Zalety i wyzwania dotyczące budowy domu drewnianego

Chociaż domy murowane posiadają kilka niekwestionowanych zalet, jak np. większa stabilność samej konstrukcji czy trwałość, to mimo wszystko domy drewniane wciąż pojawiają się w miejskich krajobrazach. Jest to spowodowane kilkoma istotnymi korzyściami, które wynikają z wyboru konstrukcji drewnianej domu. Poznaj najważniejsze z nich:

 1. Aby wybudować drewniany dom potrzebujesz zaledwie kilku miesięcy lub kilkunastu tygodni.
 2. Drewno to surowiec o zdolnościach do samoregulacji wilgotności. Dzięki temu będzie w nim zawsze panował sprzyjający zdrowiu i dobremu samopoczuciu mikroklimat.
 3. Właściwie zaimpregnowane drewno sprawia, że konstrukcja Twojego domu będzie wyjątkowo trwała i solidna.
 4. Domy drewniane są ekologiczne. Ma to związek z wykorzystanym materiałem do ich budowy.
 5. Drewniany dom - dzięki prostej i lekkiej konstrukcji - można łatwo rozbudować, a nawet zmienić ich lokalizację.
 6. Domy z drewna posiadają dość cienkie ściany. To z kolei pozwala na sporą oszczędność miejsca. Wolna przestrzeń daje więcej możliwości aranżacyjnych wnętrz.

Jakie są trudności związane z budową takiego domu?

Po pierwsze, gdy wybierzesz niskiej jakości budulec, Twój dom będzie bardziej podatny na działanie czynników atmosferycznych. Po drugie, domy drewniane to dość ograniczone wymiary pomieszczeń. Te o większych metrażach potrzebują solidnego podtrzymania całej konstrukcji, czyli takich dodatkowych elementów jak stropy czy kolumny.

Domy z drewna wymagają też regularnej konserwacji. W przeciwnym wypadku mogą stać się łakomym kąskiem dla niektórych szkodników. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu domu przed wilgocią. Zwilgotniałe deski mają tendencję do próchnienia oraz pękania.

Dom murowany - zalety i trudności

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, domy murowane wciąż są bardziej popularne niż drewniane, chociaż ten trend ulega zmianie. Co przemawia na korzyść tych pierwszych? Oto najważniejsze zalety:

 • wyjątkowa trwałość – domy w technologii murowanej są w stanie służyć niejednemu pokoleniu. Ponadto są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne;
 • nie wymagają tak częstych prac konserwacyjnych, jednocześnie prace remontowe oznaczają często spore nakłady finansowe;
 • cechuje je lepsza izolacja termiczna;
 • domy murowane są też odporniejsze na pożar.

Musimy też pamiętać, że wybudowanie takiego domu wymaga czasu i cierpliwości. Trudniej jest go też rozbudować, bo wiąże się to z koniecznością rozbiórki i innych dodatkowych prac remontowych.

Koszty budowy domu i eksploatacji – porównanie

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy wystawieniem domu drewnianego a murowanego, weź pod uwagę koszt samej budowy oraz eksploatacji. Jak to wygląda w praktyce?

Domy murowane to większe wydatki pod każdym z tych względów. Decyduje o tym wiele czynników, a najważniejsze z nich to:

 • cena materiałów budowlanych – drewno wciąż jest mniej kosztowne niż materiał niezbędny do wybudowania domu murowanego;
 • fundamenty – w przypadku domów drewnianych są one dużo węższe, co wpływa też na ich cenę;
 • konstrukcja – elementy drewniane są lekkie, dość łatwe w montażu i łatwe w transporcie, co również wpływa na obniżenie kosztów związanych z ich przewozem, ale i z koniecznymi pracami budowlanymi;
 • pojemność cieplna – jest ona znacznie większa w przypadku drewna niż betonu, co wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ponadto drewno posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Domek letniskowy murowany czy drewniany?

Na swojej działce możesz wystawić zarówno duży jednorodzinny dom, jak i postawić domek letniskowy, który będzie Ci służył do celów rekreacyjnych. W tym wypadku o wiele lepszym rozwiązaniem będzie gotowy domek letniskowy z drewna. Lista zalet jest długa, a najważniejsze z nich to:

 • brak konieczności uzyskania zgody na jego wystawienie – wymagają go domy murowane;
 • szybki i bezproblemowy montaż – domek dociera w całości. Niepotrzebne jest również czasochłonne tworzenie fundamentów, mogą je zastąpić bloczki z betonitu;
 • oryginalny i atrakcyjny wygląd;
 • możliwość dopasowania domku do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Wystawienie domku letniskowego drewnianego to również mniej czasochłonne i skomplikowane prace poremontowe.

Domki letniskowe drewniane są też znacznie zdrowsze dla użytkowników. Drewno (w odróżnieniu od betonu) nie zawiera substancji toksycznych. Ponadto nie uczula oraz działa korzystnie na nasze samopoczucie.

Dom murowano-drewniany - czy to kompromis?

Istnieje jeszcze trzecia opcja, którą możesz rozważyć przy podejmowaniu decyzji o budowie własnego domu. Jest to dom murowano-drewniany.

Technologia mieszana oznacza, że podpiwniczenie i parter są murowane, zaś pozostałe kondygnacje drewniane. Choć to rozwiązanie pozwala na połączenie zalet domu drewnianego i funkcjonalności domu betonowego, to jednak wciąż oznacza duże wydatki związane z budową oraz długi czas oczekiwania na jej koniec.

Podsumowanie

Bardziej opłacalne jest wybudowanie na działce domu, jak i domku letniskowego w technologii drewnianej. Ponadto domy i domki drewniane są bardziej ekologiczne, a mieszkanie w nich sprzyja zdrowiu i samopoczuciu lokatorów.

Są one również atrakcyjniejsze wizualnie (zwłaszcza domy z bali) niż domy murowane. Budowa domu drewnianego oznacza też mniejsze nakłady czasu, dzięki czemu dość szybko możesz się wprowadzić do własnych czterech kątów.

Obawiasz się o trwałość drewnianego domu? Jeśli w kwestii doboru materiałów zaufasz doświadczonemu i sprawdzonemu producentowi, takiemu jak firma WOOD AND PLAY, możesz pozbyć się wszelkich trosk.

Materiały te odznaczają się wysoką klasą wytrzymałości. Ponadto jest to drewno suszone, jak i przechowywane w specjalnych warunkach. Natomiast gotowe domki letniskowe zostały też odpowiednio zaimpregnowane. Są to również domki trudnopalne i wysoce odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak i ataki szkodników.