Drewniane tarasy są narażone na szereg niekorzystnych czynników, takich jak opady atmosferyczne, zmienne temperatury, promieniowanie UV oraz po prostu zużycie wynikające z codziennej eksploatacji. Jednak czy to znaczy, że są niepraktyczne? Absolutnie nie!

Drewno jest materiałem wytrzymałym – w końcu drzewa, nie niepokojone, mogą w spokoju dożywać setek lat – ekologicznym, odnawialnym, a przy tym niesamowicie estetycznym i przyjemnym w użyciu. Wystarczy odrobina regularnej troski, żeby przez długie lata cieszyć się pięknym tarasem.

Jak konserwować i czyścić drewniany taras? Sprawdź!

Spis treści: 

  1. Znaczenie regularnej pielęgnacji tarasu drewnianego
  2. Czyszczenie tarasu – pierwszy krok do zachowania piękna drewna
  3. Olejowanie tarasu – sekret zachowania blasku i trwałości
  4. Renowacja tarasu drewnianego – kiedy i jak jej dokonać
  5. Zabezpieczenia tarasu – powłoka, patyna i inne rozwiązania

Znaczenie regularnej pielęgnacji tarasu drewnianego

Każdy materiał, nawet bazalt, zużywa się podczas stosowania, i drewno nie jest tu wyjątkiem. Twój taras będzie się brudził, płowiał i matowiał. Dobra wiadomość jest taka, że drewno można odnawiać praktycznie do całkowitego starcia desek, a odpowiednio pielęgnowane – odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Warto dodać, że regularna pielęgnacja tarasu drewnianego jest znacznie bardziej efektywna, niż generalne remonty przeprowadzane raz na jakiś czas.

Prawidłowa oraz sukcesywna pielęgnacja sprawi, że taras nie tylko będzie zachwycał estetyką, ale dodatkowo zabezpieczy drewno przed działaniem czynników zewnętrznych i szkodnikami. W ten sposób przedłużysz żywotność swojego tarasu oraz sprawisz, że korzystanie z niego będzie prawdziwą przyjemnością.

Czyszczenie tarasu – pierwszy krok do zachowania piękna drewna

Taras drewniany wymaga przede wszystkim regularnego czyszczenia. Warto codziennie usuwać z niego ziemię, kurz i opadłe liście – w tym celu wystarczy zamieść go zwykłą miotłą. Kilka razy w tygodniu możesz dodatkowo zmyć deski tarasowe, potrzebna będzie Ci do tego ciepła czysta woda. W ten sposób usuniesz z nich kurz i inne naleciałości.

Kilka razy w roku warto poświęcić tarasowi nieco więcej uwagi i dokładnie go wyczyścić. Możesz zrobić to na przykład wiosną, przed rozpoczęciem sezonu, latem oraz jesienią, zanim się ochłodzi. W celu umycia tarasu możesz użyć myjki ciśnieniowej, która dokładnie usunie wszystkie zabrudzenia. Pamiętaj, żeby dokładnie wyczyścić szczeliny – to właśnie w nich najczęściej gromadzi się ziemia, igliwie czy liście.

Regularne czyszczenie powierzchni tarasu pozwoli Ci zapobiec wnikaniu brudu w głąb drewna, a tym samym zachować ich barwę oraz właściwości materiału. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju osady, opady i zabrudzenia mogą zmieniać nie tylko wygląd drewnianego tarasu, ale też strukturę desek. To z kolei może prowadzić do osłabienia i szybszego niszczenia konstrukcji.

Pomijając wszystkie powody praktyczne, dla których konserwacja tarasu jest ważna, nie można też zapominać, że siedzenie na czystym, zadbanym ganku jest po prostu przyjemne!

Może Cię zaciekawić: Z jakiego drewna wykonać taras? Podpowiadamy!

Olejowanie tarasu – sekret zachowania blasku i trwałości

Oczywiście regularne sprzątanie to nie wszystko. Przynajmniej raz do roku warto pokryć taras z drewna warstwą zabezpieczającą oleju.

Dlaczego olejowanie jest tak ważne? Tłusta warstwa wnika w głąb drewna, uzupełniając i wzbogacając naturalnie występujące w nim oleje oraz wzmacniając naturalną odporność budulca. Warstwa oleju nie tylko zabezpiecza, ale także ożywia wierzchnią część drewna, nadając jej piękny kolor i przyjemną teksturę. Olej zapobiega też pękaniu i rozwarstwianiu się desek.

Jak prawidłowo olejować drewno na tarasie? Zacznij od… Sprawdzenia prognozy pogody. Temperatura w dniu zabiegu powinna wynosić co najmniej 10°C, deski potrzebują tez przynajmniej dwóch pogodnych dni, żeby wyschnąć. Z tego powodu cały proces najlepiej przeprowadzać późną wiosną lub wczesnym latem. A jeśli tam, gdzie mieszkasz, są duże opady śniegu i ostre zimy, warto zabezpieczyć taras drugi raz – późnym latem lub wczesną jesienią.

Zanim przystąpisz do nakładania oleju, taras trzeba oczywiście dokładnie wyszorować za pomocą ostrej szczotki. Jeśli powierzchnia desek jest ryflowana, wykonuj pociągnięcia szczotką wzdłuż żłobień. Poświęć szczególną uwagę wszystkim szparom i zakamarkom. Do całego zabiegu wystarczy Ci woda i zwykłe szare mydło. Gdy na deskach pojawiły się trudne w usunięciu plamy, możesz sięgnąć po specjalistyczne preparaty oraz papier ścierny.

Taras najlepiej umyć rano – dzięki temu w ciągu dnia będzie mieć wystarczająco dużo czasu, żeby wyschnąć. Pamiętaj, że olejujemy wyłącznie suche drewno!

Do olejowania tarasu będziesz potrzebować dwóch pędzli – szerokiego i węższego, do pokrycia łączeń i szczelin. Sam zabieg wygląda podobnie jak malowanie, trzeba być jednak bardzo dokładnym, zaolejować każde pęknięcie i łączenie desek.

Warto również wspomnieć, że jeśli Twój taras był malowany lub lakierowany, przed olejowaniem trzeba usunąć wszystkie zbędne warstwy. Następnie należy sięgnąć po impregnat i pokryć nim taras. Dopiero po tych zabiegach można przystąpić do olejowania.

Sprawdź również: Jaka deska na taras? Drewniana czy kompozytowa?

Renowacja tarasu drewnianego – kiedy i jak jej dokonać

Dobra wiadomość jest taka, że zadbany i odpowiednio pielęgnowany taras drewniany może przeżyć dekady bez konieczności wykonywania gruntownego remontu. Jednak raz na kilka(dziesiąt) lat trzeba wykonać renowację. Zwłaszcza jeśli kupiliśmy nieruchomość z drugiej ręki i przynależący do niej taras jest zaniedbany.

Jak stwierdzić, czy taras wymaga renowacji? Przede wszystkim przyjrzyj się tworzącym go deskom. Jeśli są gąbczaste, pozbawione koloru, prawdopodobnie ten fragment będzie trzeba wymienić. Możesz także posłużyć się śrubokrętem lub innym ostrym narzędziem – spróbuj wbić go w podejrzanie wyglądające drewno. Jeśli wchodzi bez problemu, to znak, że drewnu nie pomogą żadne zabiegi.

Podobnie jak w przypadku olejowania, tak również przed remontem taras dokładnie czyścimy – zamiatamy oraz myjemy.

Remont tarasu drewnianego polega najczęściej na wymianie zużytych, spróchniałych desek. Wybierz deski strugane ze wszystkich stron oraz fazowane i impregnowane ciśnieniowo – znajdziesz je na przykład w ofercie naszego sklepu Wood & Play.

Oprócz materiałów, będą Ci też potrzebne narzędzia – przydadzą się wiertarkowkrętarka, miarka oraz wyrzynarka, a także ściski i dystanse, które pozwolą Ci zachować odpowiednią odległość między klepkami. Po ułożeniu świeżych desek niezbędne są impregnacja oraz olejowanie.

Więcej na temat impregnacji desek tarasowych znajdziesz w artykule: Impregnacja desek tarasowych – co warto wiedzieć?

Zabezpieczenia tarasu – powłoka, patyna i inne rozwiązania

Na koniec warto dodać, że olejowanie to niejedyny sposób zabezpieczenia desek tarasowych przed korozją biologiczną. Na rynku można znaleźć specjalne powłoki dedykowane tarasom, które zabezpieczają drewno przed działaniem warunków atmosferycznych. Tego rodzaju powłoki, podobnie zresztą jak oleje, dobieramy do typu drewna. Innej pielęgnacji wymagają gatunki egzotyczne, a innej – rodzime, jak na przykład sosna.

Patynowanie to naturalny proces powodowany przez promieniowanie UV. Pod wpływem słońca drewno szarzeje, co zmienia jego kolor, ale nie wpływa na wytrzymałość i inne właściwości. Za patynowanie odpowiedzialna jest znajdująca się w drewnie lignina, która ciemnieje pod wpływem ekspozycji słonecznej.

Jeśli jednak zależy Ci na zachowaniu naturalnego koloru desek – pamiętaj o ich regularnym olejowaniu odpowiednio dobranym preparatem. Może to być olej bezbarwny, dzięki któremu wydobędziesz naturalny kolor drewna, lub barwiony.