Masz auto i dom z ogrodem? To świetnie, bo nie musisz martwić się o bezpieczne przechowywanie swojego pojazdu i możesz go zaparkować na swojej posesji. Wcześniej jednak stwórz dla niego odpowiednie warunki, by skutecznie ochronić auto przed słońcem czy deszczem.

Do wyboru masz garaże lub wiaty garażowe. To, na którą opcję się zdecydujesz, zależne jest od Twoich potrzeb oraz finansów.

Wybór między wiatą a garażem nie jest sprawą łatwą. Mimo że obydwa te rozwiązania pomogą Ci skutecznie uchronić auto przed działaniem warunków atmosferycznych, to różnią się one pod wieloma względami.

Dlatego przygotowaliśmy krótkie porównanie, które powinno pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma rozwiązaniami. Wskażemy też ich najważniejsze zalety i wady.

Spis treści: 

Wiata samochodowa a garaż – podstawowe różnice

Zarówno garaż, jak i wiata samochodowa ułatwiają bezpieczne przechowywanie aut, ale i innych pojazdów, którymi się poruszasz. Na tym podobieństwo tych dwóch rozwiązań się kończy. Jakie są wobec tego różnice między nimi? Poznaj te najważniejsze.

Budowa

Garaż to konstrukcja zamknięta, natomiast wiata jest konstrukcją otwartą.

Koszty

Garaże pochłaniają znacznie więcej gotówki niż wiaty samochodowe. Ma to związek z ilością materiału niezbędnego do ich stworzenie – to raz. Po drugie – aby zbudować garaż, musisz przygotować trwałe fundamenty, co także oznacza spore wydatki.

Funkcjonalność

Dzięki temu, że garaż to po prostu jeszcze jeden budynek, możesz w nim nie tylko trzymać swoje auto, czy inne pojazdy. Duży garaż może posłużyć Ci również, jako narzędziownia czy schowek na inne ważne rzeczy, na które brakuje Ci miejsca w domu.

Weź jednak pod uwagę, że niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie wiaty z pomieszczeniami gospodarczymi, które możesz przeznaczyć właśnie na przechowalnię czy prostą narzędziownię.

Rodzaj konstrukcji

Wiaty samochodowe posiadają znacznie lżejszą konstrukcję, gdyż zazwyczaj są wykonywane z drewna lub blachy. Obydwa te materiały są dość lekkie. Wiaty samochodowe są też bardziej ustawne. Co ważniejsze, wiata to konstrukcja przenośna, dzięki czemu w dowolnym momencie możesz zadecydować o zmianie jej umiejscowienia.

Proces budowy

W przypadku wiaty samochodowej trwa on zaledwie kilka godzin i jest niezwykle prosty. Wystarczą Ci też proste narzędzia jak: miarka, ołówek, młot lud wiertarka do kotew oraz drabina. W wybudowanie garażu musisz zaangażować znacznie więcej czasu oraz sprzętu.

Zajmowana powierzchnia

Wiata garażowa to świetne rozwiązanie na mniejsze działki. Aby wystawić garaż, potrzebujesz z reguły znacznie więcej miejsca.

Pozwolenia na budowę

Wiata samochodowa nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę i jest to całkowicie zgodne z obowiązującym prawem. Według zapisów w prawie budowlanym takiej zgody nie wymaga budowa wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2, przy czym łączna liczba takich wiat nie może przekroczyć dwóch na każde 1000 m2 powierzchni zajmowanej przez działkę.

Budowa wiaty garażowej vs budowa garażu

W przypadku budowy wiaty garażowej sprawa jest dość prosta. Wystarczy wybrać interesujący Cię model z kategorii wiaty garażowe od WOOD AND PLAY, a następnie zająć się jej montażem, dzieląc go na opisane poniżej etapy.

 1. Wybór mocowań – szpica/kotwa wbijana (gdy chcesz wybudować wiatę na miękkim trawiastym podłożu); kotwa typu U (sprawdzi się głównie przy osadzaniu wiaty na betonowej podstawie i przy małych konstrukcjach); kotwa typu H (dedykowana do większych konstrukcji) lub podstawa słupa (idealnie sprawdzi się przy wylanych betonem fundamentach).
 2. Montaż właściwy – zgodny z dostarczoną instrukcją.
 3. Pokrycie dachu – ta czynność powinna być wykonana bardzo dokładnie i starannie, bo od tego zależy szczelność i funkcjonalność wiaty.

Może Cię zainteresować: Budowa wiaty drewnianej krok po kroku

Budowa garażu jest nieco bardziej pracochłonna i wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Oto jej kolejne etapy.

 1. Wybór i przygotowanie gruntu.
 2. Wykonanie posadzki.
 3. Impregnacja elementów drewnianych – ten krok pomijamy, gdy wystawiamy garaż blaszany bądź murowany.
 4. Stawianie ścian budynku.
 5. Montowanie konstrukcji dachu oraz orynnowania.
 6. Montaż okien, drzwi i bramy wjazdowej.

Zalety i wyzwania wiaty na samochód

Wiesz już, że wiata na samochód jest łatwiejsza, a tym samym tańsza w budowie. Poznaj pozostałe korzyści tego rozwiązania. Wiaty samochodowe:

 • są uniwersalne – sprawdzają się jako garaż dla aut, ale z powodzeniem można je wykorzystać również jako miejsce do wypoczynku czy wspólnie spędzanego z przyjaciółmi i rodziną czasu. Mogą stanowić element funkcjonalnej dekoracji – poza tym można je dopasować do koloru elewacji budynku, ponieważ łatwo je pomalować;
 • są łatwe w montażu – co ważniejsze cały proces trwa wyjątkowo krótko i można go wykonać bez względu na porę roku czy panujące warunki;
 • posiadają prostą i lekką konstrukcję – dzięki czemu można je bezproblemowo przenieść w dowolne miejsce;
 • dostępne są w rozmaitych wariantach – są to wiaty wolnostojące, przyścienne, wiaty jedno- lub dwustanowiskowe, pozwala to na wybór tej najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb.

Ponadto nowoczesne drewniane wiaty garażowe idealnie wpisują się we wciąż popularny trend eko. Są też o wiele tańszym rozwiązaniem niż garaż. Pozwalają również na oszczędność miejsca na posesji.

A jakie wady mają wiaty? Przede wszystkim nie chronią pojazdu przed kradzieżą. Ze względu na swoją otwartą budowę stanowią raczej sezonową niż stałą ochronę pojazdu. Drewniana wiata dodatkowo potrzebuje regularnej konserwacji, aby nie straciła estetyki, ale i funkcjonalności.

Sprawdź również: Czym pokryć dach wiaty garażowej?

Garaże – zalety i wady

Zastanawiasz się nad budową garażu na swojej posesji? Poznaj najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Garaże:

 • są funkcjonalne – można je wykorzystać również do przechowywania przedmiotów lub kosiarki czy też sprzętu zimowego lub ogrodowego;
 • stanowią trwałe i solidne konstrukcje – dzięki czemu stanowią inwestycję na lata (warunkiem jest tu dobór dobrego jakościowo materiału);
 • posiadają zabezpieczenia przed kradzieżą – dotyczy to modeli tych garaży, które posiadają drzwi, co umożliwia montaż zabezpieczeń antywłamaniowych.

Ta dość popularna konstrukcja posiada jednak i swoje słabe strony:

 • garaże są dość zimnymi budynkami – mają słabą termoregulację;
 • są mniej estetyczne niż wiaty garażowe drewniane;
 • wymagają większej przestrzeni do ich wystawienia;
 • stanowią dość kosztowną inwestycję – zwłaszcza gdy chcesz postawić garaż murowany.

Ponadto garaże blaszane są narażone na korozję i wymagają dodatkowego ocynkowania.

Zamiast garażu – kiedy wiata jest lepszym wyborem?

Wiata może stać się alternatywą dla garażu w kilku konkretnych sytuacjach. Wiata samochodowa jest lepsza dla osób, które traktują swoją działkę, jako miejsce na weekendowy relaks. Wiata sprawdzi się również wtedy, gdy Twoje finanse są skromne.

Wiata przyścienna – idealne rozwiązanie dla małej posesji

Wiata na samochód jest też świetnym rozwiązaniem, jeśli masz niewiele miejsca na posesji, ale chcesz nadal parkować swój samochód w bezpieczny sposób. Wtedy idealne rozwiązanie stanowi estetyczna, niewielkich rozmiarów wiata przyścienna.

Pozwoli ona w prosty sposób uzyskać i wydzielić miejsce postojowe dla auta. Kiedy nie będzie użytkowana, może posłużyć Ci jako zadaszenie i stworzenie tam tymczasowej strefy relaksu.

Podsumowanie – wiata czy garaż? Co wybrać?

Zadając sobie pytanie o to, co będzie lepszą ochroną dla auta przed działaniem warunków atmosferycznych – garaż czy wiata, weź pod uwagę środki finansowe, jakie posiadasz. Po drugie uwzględnij ilość miejsca, jakim dysponujesz oraz zalety i wady obu rozwiązań. Pamiętaj też o tym, że wiata to dobre rozwiązanie, gdy nie lubisz papierologii. Postawienie wiaty nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.