W wielu projektach ogrodów, ważne miejsce zajmuje altana ogrodowa. To miejsce wyjątkowe, które kojarzy się z wypoczynkiem. Decydując się na zakup elementów do aranżacji architektury ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę ich systematyczną konserwację.

Altana ogrodowa to idealne miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się i miło spędzić czas ze znajomymi. To bardzo praktyczny element aranżacji małej architektury. Dach chroni przed deszczem i słońcem. Dzięki niemu można w pełni wykorzystać możliwości, jakie płyną z posiadania altany w ogrodzie.

Jakie pokrycie dachu altanki sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać tanie pokrycie dachu altany? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Co na dach altanki sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób zastanawia się, co na dach altany będzie najlepszym wyborem. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, które świetnie sprawdzą się do pokrycia dachu altany ogrodowej. W grupie najpopularniejszych znajdują się:

  • papa,
  • blacha,
  • gont bitumiczny,
  • dachówka,
  • blachodachówka,
  • strzecha.

W dużej mierze to, które pokrycie wybierzemy, jest uzależnione od kilku czynników. Pierwszy to forma i kształt dachu. Drugi to styl, w jakim został albo dopiero zostanie zaaranżowany ogród. Każdemu zależy, aby poszczególne elementy tworzyły spójną całość.

Kolejna kwestia to względy ekonomiczne. Nie każdy bowiem dysponuje wielkimi nakładami finansowymi. Jednak to wcale nie przekreśla marzeń o pięknej i funkcjonalnej altanie ogrodowej. Są materiały na dach altany, które nie nadwyrężą naszego portfela.

I ostatnia kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, planując prace związane z konstrukcją dachu altany. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać wszystkie prace.

Może lepiej zatrudnić fachowców, którzy wykonają zlecenie szybko i dokładnie. Należy pamiętać, że część materiałów takich jak blacha czy dachówka, wymagają umiejętności, aby je odpowiednio ułożyć.

Papa

Zastanawiasz się, jak tanio pokryć dach altany? Odpowiedź jest prosta – wybierz papę! To popularny i ekonomiczny materiał na dach altany. Jej położenie nie wymaga szczególnych umiejętności. Wszyscy sobie z nią poradzą. Za to koszt zakupu jest niewielki.

Składa się trzech warstw – nośnej, włókniny poliestrowej oraz folii lub tektury. W sprzedaży, papa jest dostępna o różnej grubości, od 2 mm do 5 mm. Najbardziej wytrzymałe papy mają gramaturę mieszczącą się w przedziale od 200 do 250 g/m2.

Ten materiał najlepiej sprawdzi się na płaskich konstrukcjach zadaszeń. Trzeba jednak pamiętać, że papa na altanę nie jest trwałym surowcem. Pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, deszczu, śniegu i mrozu, z czasem będzie się odklejać, pękać i kruszyć.

Blachodachówka

Kolejnym materiał, który często wykorzystuje się na pokrycie dachu to blachodachówka. Jest dużo tańsza i lżejsza niż dachówka ceramiczna. Przekłada się to na cały koszt inwestycji. Decydując się na przykrycie dachowe z blachodachówki, nie trzeba przygotowywać tak solidnej więźby dachowej, jak w przypadku pokrycia dachówką.

Ten surowiec bardzo dobrze sprawdza się do przykrycia daszku altany, który jest prosty w kształcie. Prezentuje się bardzo efektownie. W celu wytłumienia odgłosów deszczu można zastosować specjalną folię.

Blacha trapezowa lub falista

Blacha to również bardzo trwały materiał na pokrycie dachu altany. Zastanawiasz się, czym pokryć dach altany tanio? Wybierz blachę trapezową PCV lub falistą.

Produkowana jest z aluminium lub ocynkowanej stali. Dzięki temu jest odporna na rdzewienie i korozję. Do tego nie obciąża konstrukcji, ponieważ jest dość lekka. Przez długie lata będzie prezentowała się estetycznie.

Można ją zakupić w wielu wariantach kolorystycznych. W zależności od szerokości i długości zadaszenia, przy użyciu narzędzi, można ją bez trudu dociąć. Prace można wykonać samodzielnie.

Gont bitumiczny

Do przykrycia dachowego często stosuje się również gont bitumiczny. To długie pasy, które posiadają wycięcia w kształcie trójkąta, prostokąta, trapezu, sześciokąta czy łuski. Po położeniu, gont na altanie wygląda jak dachówka.

Bitumy powstają z oksydowanych lub modyfikowanych asfaltów. Gotową masę nakłada się na szkielet z włókna szklanego, a na koniec posypuje się posypką mineralną. Dzięki temu ten materiał jest trwały i odporny na dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne.

Podobnie jak papa, składa się z kilku warstw. Jego warstwa nośna jest wyprodukowana z włókna szklanego i nasączona bitumem modyfikowanym. Najlepiej sprawdzi się do wykonania stromego daszku o nachyleniu minimum 12 stopni.

Ogromną zaletą tego materiału jest szeroka gama kolorów i kształtów. To sprawia, że każdy z łatwością wybierze najbardziej pasujący odcień i kształt do swojej altany ogrodowej.

Strzecha na altance

W coraz większej liczbie przydomowych ogrodów, które zostały zaprojektowane w stylu rustykalnym, można spotkać altany, których dachy zostały pokryte strzechą. To moda, która powróciła po wielu latach.

Altany ogrodowe prezentują się oryginalnie i stylowo. Trzeba jednak pamiętać, że strzecha jest łatwopalna. Poza tym nie jest tak szczelna, jak wcześniej wymienione rodzaje pokryć. Do tego należy ją znacznie częściej wymieniać.

Decydując się na strzechę na altance, trzeba również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wnętrza pergoli. Aby opady nie przedostawały się do środka, deskowanie najlepiej pokryć papą, która zatrzyma wilgoć. Natomiast do wzmocnienia mocowania strzechy, użyć nierdzewnych drutów.

Jeśli zależy ci, aby twoja altana ogrodowa służyła przez długie lata, zainwestuj w pokrycie dachowe! Tylko wysokiej jakości materiały zapewnią bezpieczeństwo, trwałość i niezawodność.

W ofercie naszego sklepu Wood & Play znajdziesz solidne pokrycie dachowe, takie jak gont bitumiczny, blacha trapezowa oraz blachodachówka. Gwarantujemy wysoką jakość oferowanych produktów oraz atrakcyjne ceny!

Z naszymi artykułami każdy indywidualnie dopasuje rodzaj zadaszenia do aranżacji domu oraz ogrodu.