Drewniany garaż przy domu to bardzo dobre rozwiązanie dla osób posiadających jeden albo nawet dwa samochody. Dzięki temu w zimie zaoszczędzimy czasu na odśnieżanie pojazdu oraz skrobanie szyb. Do tego można w garażu przechowywać różne inne przedmioty. Tego rodzaju obiekt, poza miejscem na postój auta, może w pewnej części służyć jako pomieszczenie gospodarcze.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup drewnianego garażu wolnostojącego. To połączenie trwałości z estetyką. Koszty jego postawienia są dużo niższe niż murowanego. Poza tym niepotrzebne są pozwolenia na jego budowę.

Drewniane garaże bez pozwolenia

W Polsce prawo budowalne podlega cały czas nowym regulacjom. Zanim podejmiemy decyzję o budowie garażu, trzeba zapoznać się z przepisami prawnymi. Jeśli zależy nam na tym, aby bez żadnych zgód i biurokracji na swojej działce postawić garaż z drewna, należy spełnić tylko dwa warunki. To zasługa liberalizacji przepisów z 2015 roku.

Obiekt nie może przekroczyć powierzchni 35 m2. Ponadto, na 500 m2 działki nie można wybudować więcej niż jednego tego rodzaju budynku. Natomiast przepisy nie określają, czy budynek ma być drewniany, murowany czy blaszany.

Zgodnie z art. 29 ustawy „Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę” – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeśli planujemy natomiast konstrukcję drewnianą w postaci wiaty, to bez zgody i zezwolenia może ona mieć powierzchnię do 50 m2. W obu przypadkach wystarczy tylko zgłoszenie do odpowiedniego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Zalety drewnianych garaży

Drewniane garaże mają wiele zalet. Podstawowa z nich to trwałość. Odpowiednio zaimpregnowane drewno najwyższej jakości jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Możemy być pewni, że taki obiekt posłuży nam przez długie lata.

Do tego budynki drewniane dzięki swojej naturalności z łatwością wkomponowują się w aranżację ogrodu czy działki. Pięknie się prezentują zarówno przy domach murowanych, jak i tych z bali.

Warto również wspomnieć o tym, że garaż drewniany bez pozwolenia można zbudować według dowolnej konstrukcji. To zasługa samego surowca, czyli drewna, z którego można zbudować praktycznie każdą bryłę. To w znacznym stopniu ułatwia dopasowanie garażu do całego otoczenia.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden aspekt. Budowa garażu z drewna wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami niż murowanego. Nawet jeśli zdecydujemy się na indywidualny projekt. Fundamenty pod tego rodzaju konstrukcje są dużo mniejsze, a więc i tańsze.

Jaki garaż wybrać?

W naszym kraju do grupy trzech najpopularniejszych garaży należą murowany, drewniany i blaszany. To, na jaki się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj garażu, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty: funkcjonalność, rozmiar, wygląd, jakość wykonania oraz cenę.

Najdroższą inwestycją jest garaż murowany. Z kolei najtańszą blaszany, ale on pod względem estetycznym zajmuje bardzo odległe miejsce w klasyfikacji. Natomiast niezwykle funkcjonalne, przestronne, wykonane z materiałów najwyższej jakości i dostępne cenowo są drewniane garaże. Można je postawić w dowolnym miejscu na działce oraz dają ogromny wachlarz możliwości zarówno pod kątem użytkowania, jak i projektowania.

Wiata garażowa

Jeśli nie mamy możliwości, aby stworzyć w pełni zabudowaną konstrukcję, to świetnie sprawdzi się wiata garażowa. To również skuteczna ochrona samochodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pobliżu naszego domu powstała wielostanowiskowa, drewniana wiata garażowa.

Dobrym pomysłem, oraz znacznie prostszym, jest wykonanie wiaty drewnianej garażowej, ale tak zwanej przyściennej. Produkowana jest w drewna sosnowego lub świerkowego odpowiednio zaimpregnowanego ciśnieniowo.

Idealnie nadaje się, żeby zaparkować pod nią samochód. Konstrukcja umożliwia ułożenie stosownego pokrycia dachowego. Można ją pokryć blachą lub tworzywem. Słupy są stabilne. W razie wątpliwości można je dodatkowo wzmocnić przy podłożu.

Wiata drewniana garażowa to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy dostępnej zbyt dużej przestrzeni na działce lub w ogrodzie, a potrzebujemy miejsca z zadaszeniem na pojazd. Chroni zarówno przed opadami, jak i słońcem. Podobnie jak garaż jest funkcjonalna, trwała i pięknie się prezentuje.

Drewniane garaże i wiaty w Wood&Play

Drewniany garaż bez pozwolenia i wiatę można postawić w dowolnym miejscu na działce. Można podjąć się samodzielnej budowy, takiego obiektu bądź też skorzystać z pomocy fachowców. Nasza firma Wood & Play zajmuje się produkcją tych wyjątkowych konstrukcji.

W swojej pracy wykorzystujemy gatunki najlepszego drewna. Gwarantujemy najwyższą jakość naszych produktów, które są efektem wieloletniego doświadczenia. Zapewniamy, że nasze drewniane konstrukcje na posesjach prezentować się będą okazale i o wiele lepiej niż blaszane garaże pozbawione ciepła i duszy.